Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Juncker: Trzeba jak najszybciej wciągnąć Mołdawię do UE

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano · 23 marca 2014, 16:08

    Aktualizacja · 24 marca 2014, 14:33

  • 0
  • Tagi: Jean-Claude Juncker Mołdawia polityka UE wejście do Unii Europejskiej
  • Powiększ tekst

Kandydat europejskich chadeków na szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker uważa, że UE powinna jak najszybciej podpisać umowę stowarzyszeniową z Mołdawią, by ubiec Rosję i nie dopuścić do powtórzenia sytuacji, która miała miejsce na Krymie.

"Po wydarzeniach na Krymie szczególnie pilna stała się sprawa podpisania przez UE umowy stowarzyszeniowej z Mołdawią" - powiedział Juncker w wywiadzie z "Welt am Sonntag". Powinno to nastąpić "bardzo szybko, w najbliższych tygodniach" - podkreślił były wieloletni premier Luksemburga.

"Musimy ubiec Putina; prezydent Rosji musi wiedzieć, że nie może postąpić z Mołdawią tak jak z Krymem" - wyjaśnił Juncker. Dodał, że UE powinna ustabilizować Mołdawię i szybko doprowadzić do jej zbliżenia z Europą. "W przeciwnym razie Mołdawia może stać się kolejną ofiarą rosyjskiej agresji" - ostrzegł.

Juncker wyraził wątpliwość, czy zastosowane przez Brukselę sankcje skłonią Putina do wycofania się z Krymu. "Putin wie jednak, że jego polityka prowadzi do izolacji Rosji" - powiedział. Jego zdaniem sankcje "nie przyniosą skutków w pierwszym tygodniu". "Musimy utrzymać je przez dłuższy czas" - ocenił.

Juncker opowiedział się za rozpoczęciem dyskusji o stworzeniu europejskiej armii. "Armia europejska byłaby dowodem na to, że kraje UE nie mogą działać na własną rękę i że razem jesteśmy silni i walczymy o pokój i bezpieczeństwo" - powiedział.

Partie chadeckie wybrały Junckera na początku marca na kandydata na nowego szefa Komisji Europejskiej, który zostanie wyłoniony po majowych eurowyborach do Parlamentu Europejskiego. 59-letni Juncker przez blisko 18 lat nieprzerwanie był premierem Luksemburga (w latach 1995-2013). Kierował także eurogrupą, czyli grupą ministrów finansów strefy euro, odgrywając ważną rolę w walce z kryzysem wspólnej waluty.

(PAP)

 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------

Zachęcamy do zakupów wSklepiku.pl.

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo:książki o różnorodnej tematyce, audiobooki oraz bardzo atrakcyjne gadżety portalu wPolityce.pl.Zapraszamy.

 

 

Komentarze