Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wybito największą monetę z wizerunkiem Jana Pawła II-go

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 kwietnia 2014, 16:41

    Aktualizacja: 8 kwietnia 2014, 16:46

  • Powiększ tekst

Największa moneta z Janem Pawłem II-gim wybita! 4 kilogramy srebra, praca najlepszych rzemieślników - efekt - jedna z najpiękniejszych monet z Ojcem Świętym Janem Pawłem II-gim.

Moneta "Święty wśród Świętych" o nominale 500 dolarów nowozelandzkich to największa na świecie moneta z wizerunkiem Jana Pawła II. Wybita w Mennicy Polskiej, powstała z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

Okolicznościową monetę, którą dziś zaprezentowano na konferencji Mennicy Polskiej, wyprodukowano w nakładzie 58 egzemplarzy - tyle lat miał Karol Wojtyła, kiedy obejmował najwyższy urząd w Stolicy Apostolskiej. Na każdą z monet wykorzystano 4 kilogramy srebra najwyższej próby (999,9). Średnica monety to 150 mm, a każda z nich posiada też swój unikalny numer seryjny. Każda posiada też wieczystą gwarancję. Data emisji monety została przewidziana na 27 kwietnia 2014 r., tj. w dniu kanonizacji Jana Pawła II.Monety z numerami 1, 2, 3 kosztowały 28 tys. 500 zł i zostały rozprowadzone w przedsprzedaży, natomiast pozostałe kosztują po 26 tys. 500 zł i będzie je można zobaczyć w stacjonarnych sklepach firmowych Mennicy Polskiej: w warszawskiej Arkadii, w Starym Browarze w Poznaniu i na Wawelu, a także w stacjonarnym i internetowym sklepie Skarbca Mennicy Polskiej.

Na okoliczność kanonizacji Jana Pawła II, Mennica Polska wybiła również inne monety, m.in. tryptyk - z wielobarwnym wizerunkiem Marii Matki Kościoła i Matki Boskiej.

Mennica Polska od 1766 roku jest producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie. Jest również producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich w Polsce emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Spółka zajmuje się także biciem medali i odznaczeń.

Mennica Polska zajmuje się również płatnościami elektronicznymi w transporcie miejskim, działalnością deweloperską oraz uczestniczy w obrocie metalami szlachetnymi.


PAP/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych