Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Papież Franciszek apeluje o walkę z bezrobociem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 kwietnia 2014, 13:04

  • 0
  • Powiększ tekst

Papież Franciszek zaapelował dziś do rządzących i odpowiedzialnych za gospodarkę, by podjęli wysiłki na rzecz osób bezrobotnych i zagrożonych utratą pracy. "Otwórzcie oczy i nie siedźcie z założonymi rękami" - mówił podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Słowa w obronie świata pracy papież skierował w odpowiedzi na przesłanie wideo, jakie otrzymał od robotników z pogrążonej w kryzysie finansowym huty Lucchini w portowym mieście Piombino w Toskanii, gdzie wygaszono właśnie wielki piec. Franciszek wyznał, że wiadomość od hutników bardzo go zasmuciła i poruszyła.

"Drodzy robotnicy, drodzy bracia, na waszych twarzach widać było głęboki smutek, zaniepokojenie ojców rodzin, którzy proszą tylko o prawo do tego, by pracować, godnie żyć, móc nakarmić i wykształcić swoje dzieci" - mówił papież zapewniając następnie o swej bliskości i solidarności.

"Wszystkich odpowiedzialnych proszę, by zdobyli się na twórczy i wielkoduszny wysiłek, by rozpalić na nowo nadzieję w sercach tych naszych braci oraz wszystkich osób bezrobotnych w rezultacie marnotrawstwa i kryzysu ekonomicznego" - powiedział papież.

W kilku językach, między innymi po włosku, po polsku i hiszpańsku, złożono papieżowi w trakcie audiencji życzenia imieninowe w uroczystość świętego Jerzego.

Franciszek podziękował za życzenia świąteczne i imieninowe, jakie - jak mówił - napłynęły z całego świata od wiernych, dzieci, rodzin, wspólnot parafialnych i religijnych, stowarzyszeń i ruchów. "Proszę wszystkich, by dalej modlili się za mnie i za moją służbę Kościołowi" - powiedział papież w dniu swych imienin; dzień ten jest świętem w Watykanie.

W katechezie Franciszek mówił, że pieniądze i sukces to "rzeczy martwe" i apelował do wiernych, by nie dali się "uwieść przez doczesne siły tego świata", przez egoizm i próżność. Tam, jak podkreślił, nie znajdzie się życia.

Pozdrawiając Polaków papież powiedział: "Drodzy bracia i siostry, wobec pustego grobu Jezusa Chrystusa, uświadamiamy sobie, że światło Zmartwychwstania przenika całe nasze życie, pomaga nam wyjść z naszych przestrzeni smutku i otwiera perspektywy na radość i nadzieję. Niech ta radość i nadzieja napełnia zawsze wasze serca!".

W audiencji na Placu Świętego Piotra uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych, wśród nich liczne grupy pielgrzymów, przybyłych już na niedzielną kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze