Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Rząd podniesie pensje akademikom. Na ten cel wyda prawie 1 mld zł

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 17 maja 2014, 10:14

  • 1
  • Powiększ tekst

Ponad 950 mln zł trafi w 2014 r. na podwyżki wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych. Decyzję o uruchomieniu odpowiednich środków w piątek na wniosek minister nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej podjął minister finansów - poinformował PAP resort nauki.

"Podwyżki dotyczą okresu od stycznia 2014 roku, a więc będą wypłacane z wyrównaniem" - poinformowało w piątek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w przesłanym PAP komunikacie.

W 2013 roku na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników uczelni publicznych rząd przeznaczył ponad 907 mln zł. Rok 2014 jest kolejnym, w którym ich uposażenie wzrośnie. Rząd przeznaczy tym razem 950 mln zł. "Gros tych środków - 776 mln zł - trafi do pracowników uczelni publicznych nadzorowanych przez resort nauki" - informuje MNiSW.

Podział pieniędzy między pracowników na poszczególnych uczelniach będzie zależał od władz uczelni, które tę decyzję powinny podjąć po konsultacjach ze związkami zawodowymi.

Jak przypomniał resort nauki, w latach 2013-2015 rząd zagwarantował wzrost przeciętnych wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych o 30 proc. Oznacza to, że co roku ich płaca wzrośnie średnio o 9,14 proc. Związane z tym łączne wydatki budżetu państwa wyniosą ok. 5,8 mld zł.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze