Informacje

Fot.nbp.pl
Fot.nbp.pl

Od dziś w obiegu nowe 5 zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 maja 2014, 06:43

  • 3
  • Powiększ tekst

Dziś Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu pierwszą okolicznościową pięciozłotową monetę w standardzie obiegowym – „25 lat wolności”, która zainauguruje nową serię o nazwie „Odkryj Polskę”. Ma ona przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. Monety emitowane w tej serii będą miały rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł i zastąpią okolicznościowe dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold emitowane od 1995 r.

Moneta powstała w odpowiedzi na apel prezydenta Bronisława Komorowskiego zapraszającego Polaków do wspólnego świętowania 25-lecia wolności. W czasie swojej wizyty w NBP w kwietniu tego roku prezydent podkreślił, że 25-lecie polskiej wolności to także 25 lat procesu umacniania niezależności i pozycji banku centralnego oraz umacnianie zasad wolności gospodarczej i suwerenności państwa. – Dzięki NBP będzie funkcjonował w wymiarze masowym dotykalny symbol naszej odzyskanej 25 lat temu wolności w postaci monety obiegowej – powiedział Bronisław Komorowski.

Na rewersie monety „25 lat wolności” widnieje ręka uniesiona w geście zwycięstwa, znak „V”, który odnosi się do wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r., przełomowego momentu dla procesu przemian politycznych w Polsce. Ten gest pokazał w Sejmie Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny polski premier. „4 czerwca 1989 roku Polacy zmęczeni autorytarną władzą zapoczątkowali przemiany polityczne, które w kolejnych miesiącach odmieniły Europę. Wrzucanie na początku czerwca kartek do urn wyborczych w Białymstoku, Kaliszu czy Wrocławiu zaowocowało latem otwarciem granic na Węgrzech, a jesienią zburzeniem muru berlińskiego. Zwycięstwo Komitetów Obywatelskich Solidarności, zwycięstwo Polaków, otworzyło drogę do wolności i zjednoczenia Europy, do zerwania żelaznej kurtyny” – wyjaśnia prof. Marcin Zaremba z Instytutu Historycznego UW.

Moneta „Odkryj Polskę – 25 lat wolności” zostanie wyemitowana w nakładzie do 1,5 mln sztuk, kolejne emisje będą się odbywały dwukrotnie w ciągu roku. Podobnie jak obiegowe monety pięciozłotowe, również te okolicznościowe zbudowane będą z pierścienia wykonanego z miedzioniklu i rdzenia z brązalu. Wizerunki awersu i rewersu zaprojektowała Dobrochna Surajewska. Pięciozłotówki upamiętniające pierwsze częściowo wolne wybory z 1989 r. wejdą do obiegu w czwartek 22 maja i od tego dnia można będzie je zamienić po cenie nominalnej we wszystkich oddziałach okręgowych NBP.

Dzięki temu, że nowe monety będą miały standard obiegowy, będzie można nimi wszędzie bez problemu dokonywać płatności, także w automatach przyjmujących gotówkę. Staną się też bardziej dostępne – będzie można je otrzymać nie tylko w kasach NBP. Bank centralny będzie nimi zasilał również kasy banków komercyjnych, wprowadzając je w ten sposób do obiegu. Zastosowanie standardowego rozmiaru i zwiększenie dostępności monet okolicznościowych to także forma zachęty do rozpoczęcia przygody z numizmatyką.

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich NBP zaplanowana jest na 26 czerwca. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone srebrne monety o nominałach 20 zł i 50 lir tureckich upamiętniające 600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze