Informacje

fot. NBP
fot. NBP

600 lat stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich na monetach

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 25 czerwca 2014
  • 16:54
  • 0
  • Tagi: finanse gospodarka monety NBP
  • Powiększ tekst

W czwartek do obiegu wejdą monety "600 lat stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich" o nominale 20 zł - poinformował Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie. Moneta upamiętniająca jubileusz zostanie wyemitowana również w Turcji.

NBP podał, że to pierwsza tego rodzaju wspólna inicjatywa Narodowego Banku Polskiego i Tureckiej Mennicy Państwowej, instytucji uprawnionej do emisji monet w Turcji.

"Wybite w srebrze monety mają nominały - odpowiednio - 20 złotych oraz 50 lir tureckich i będą sprzedawane w zestawie, w drewnianym etui, zaprojektowanym specjalnie na tę okazję. Do każdego zestawu zostanie dołączony certyfikat autentyczności Narodowego Banku Polskiego oraz Tureckiej Mennicy Państwowej" - podano w komunikacie.

Awers monety 20-złotowej - pierwszej polskiej monety kolekcjonerskiej ze złoconym obrzeżem - zdobi fragment ornamentu z kopuły meczetu Sulejmana I Wspaniałego w Stambule oraz złocony wizerunek orła, który jest godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Na rewersie znalazły się wizerunki pieczęci wielkiej koronnej króla Zygmunta II Augusta oraz złoconego monogramu sułtana Sulejmana I Wspaniałego, tzw. tugry.

Awers monety tureckiej przedstawia wizerunek platana - drzewa symbolizującego przyjaźń i silne związki pomiędzy Polską i Turcją. Na rewersie ukazano symbole obu krajów: pomnik warszawskiej Syrenki oraz wizerunki konia, strzały i łuku.

Polską monetę zaprojektowała Urszula Walerzak. Autorem rewersu monety tureckiej jest Furkan Payas, awersu - Ozgur Soyyilmaz. Monety będzie można zakupić od 10 lipca w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner. Cena zestawu wyniesie 500 zł.

Zgodnie z informacją NBP polsko-turecki zestaw monet to już trzeci taki międzynarodowy projekt realizowany przez Narodowy Bank Polski. W 2012 r., z okazji mistrzostw świata w piłce nożnej, NBP i Narodowy Bank Ukrainy wyemitowały uzupełniające się srebrne monety o nominałach 10 złotych i 10 hrywien. Na początku 2013 r. NBP wspólnie z Australijską Mennicą Królewską przygotował emisję zestawu srebrnych monet o nominałach 20 zł i 1 dolar australijski, z wizerunkiem kangura walabia Bennetta.

Bank centralny zaznaczył, że kolejna emisja monet kolekcjonerskich nastąpi 28 lipca. Tego dnia do obiegu zostanie wprowadzona moneta o nominale 20 zł "Patrioci 1944 Obywatele 2014" upamiętniająca 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

NBP podkreśla, że bank centralny ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

tytuł

(PAP)

mmu/ son/

Komentarze