Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Papież Franciszek apeluje o walkę z bezrobociem i niedzielę wolną od pracy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 lipca 2014, 14:28

  • 1
  • Powiększ tekst

Papież Franciszek podczas sobotniej mszy w mieście Campobasso we włoskim regionie Molise apelował o dołożenie wszelkich wysiłków i odwagę w walce z bezrobociem. Wyraził też opinię, że niedziela powinna być dniem wolnym od pracy.

W homilii wygłoszonej podczas mszy z udziałem około 100 tysięcy osób na dawnym stadionie papież powiedział, że bezrobocie jest "plagą, która wymaga każdego wysiłku i odwagi ze strony wszystkich". To wyzwanie - dodał - przede wszystkim dla instytucji, świata biznesu i finansów. Apelując o krzewienie idei solidarności, Franciszek podkreślił, że "konieczne jest postawienie godności człowieka w centrum każdej perspektywy i każdego działania".

"Inne interesy, choć słuszne, są drugorzędne" - podkreślił.

"Kościół - mówił - to lud, który służy Bogu". "Najbardziej uprzywilejowaną drogą służby Bogu jest służba braciom, którzy są w potrzebie" - przypomniał.

Franciszek stwierdził, że "Kościół uczy się być każdego dnia sługą Boga i być gotów do wychodzenia naprzeciw najtrudniejszym sytuacjom, troszczenia się o maluczkich i wykluczonych". Zauważył, że w Kościele nie ma miejsca na ambicję, rywalizację i narzekanie.

Podkreślił, że trzeba wyzwolić się od "nieufności, smutku, strachu, wewnętrznej pustki".

"Także w naszych wspólnotach nie brak negatywnych postaw, które sprawiają, że ludzie są skupieni na samych sobie i bardziej troszczą się o to, by się bronić, niż by poświęcać się dla innych" - powiedział papież.

Wcześniej, podczas porannego spotkania z przedstawicielami świata pracy na uniwersytecie w Campobasso, zachęcał do kreatywności. "Jeśli nie będziemy starali się przełamywać schematów, nie pójdziemy do przodu. Trzeba być kreatywnym, myśląc o przyszłości" - mówił Franciszek. Jego zdaniem tylko w ten sposób będzie można znaleźć odpowiedzi na wyzwania, jakie stawia obecny kryzys gospodarczy.

Papież wyraził przekonanie, że niedziela powinna być dniem wolnym od pracy i argumentował, że kwestia ta dotyczy wszystkich, nie tylko wierzących, gdyż jest to "wybór etyczny".

"Czemu chcemy nadać priorytet? Niedziela wolna od pracy - z wyjątkiem najważniejszych służb - oznacza, że nie nadaje się priorytetu kwestiom gospodarczym, ale ludzkim, bezinteresownym, nie handlowi, ale relacjom rodzinnym, przyjacielskim" - mówił Franciszek.

"Może nadszedł moment, by zastanowić się, czy praca w niedzielę to prawdziwa wolność" - dodał.

Papież Franciszek zjadł obiad z ubogimi w diecezjalnej stołówce Caritas. Jego wizyta w regionie Molise, podczas której odwiedzi więzienie w Isernii, potrwa do wieczora.

(PAP)

sw/ akl/ bos/

Powiązane tematy

Komentarze