Informacje

Fot.pern.com.pl
Fot.pern.com.pl

PERN przeprowadzi specjalną operację pod dnem Wisły

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 14 lipca 2014, 17:46

  • 0
  • Powiększ tekst

PERN planuje na przełomie 2014 i 2015 r. wykonanie specjalnej osłony rurociągów pod dnem Wisły w Płocku. Zabezpieczenia mają je chronić przed działaniem nurtu rzeki.

Zabezpieczonych zostanie sześć nitek rurociągów o różnej średnicy - poinformował w poniedziałek rzecznik PERN Roman Góralski, odpowiadając na pytania PAP dotyczące inwestycji.

PERN ogłosił przetarg na zabezpieczenie rurociągów poprzez wykonanie osłony, z wykorzystaniem m.in. worków z piaskiem, materacy faszynowych z geowłókniną, oraz dociążenie konstrukcji narzutem kamiennym. Oferty można składać do 24 lipca.

"Prowadzony przetarg dotyczy prewencyjnego wykonania zabezpieczenia rurociągów PERN przechodzących przez Wisłę w Płocku. To standardowe działania, wynikająca z rygorystycznych procedur stosownych przez spółkę. Ich celem jest zagwarantowanie maksymalnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa eksploatacji rurociągów" - wyjaśnił Góralski.

Zaznaczył, iż z uwagi na "nieuregulowany charakter i silny nurt Wisły", PERN prowadzi stałą obserwację oraz precyzyjne badania rurociągów spółki, biegnących pod zbiornikami wodnymi i rzekami.

Rzecznik PERN dodał, że w przypadku zabezpieczenia rurociągów, które biegną pod dnem Wisły w Płocku, chodzi o grubość przykrycia magistrali, która, kiedy zmniejsza się - na skutek znoszenia gruntu przez nurt rzeki - musi być uzupełniona.

"Takie prace są realizowane według specjalistycznego projektu i polegają na ułożeniu materacy faszynowych wraz z narzutem kamiennym w celu ustabilizowania dna rzeki nad rurociągiem" - podkreślił Góralski.

Jak poinformował rzecznik PERN, spółka ma wszelkie wymagane zgody administracyjne na przeprowadzenie przedsięwzięcia, a termin jego realizacji przewidziany jest na przełomie 2014 i 2015 r.

Pod dnem Wisły w Płocku biegną m.in. nitki rurociągu naftowego PERN tzw. Odcinka Zachodniego magistrali "Przyjaźń". Odcinek ten - o wydajności tłoczenia ok. 27 mln ton ropy rocznie - łączy bazę surowcową spółki w Miszewku Strzałkowskim z podobną bazą w Schwedt w Niemczech.

To przedłużenie magistrali z bazy w Adamowie przy granicy z Białorusią, którą transportowana jest ropa m.in. do niemieckich rafinerii - PCK Schwedt i Mider Spergau.

Wcześniej, od lat 60. do lat 80. XX wieku, rurociągi PERN przekraczające Wisłę w Płocku były zawieszone na specjalnej konstrukcji mostowej - ze względów bezpieczeństwa, w tym z uwagi na powtarzające się zagrożenia powodziowe, podjęto wówczas decyzję o przeniesieniu magistrali pod dno rzeki.

PERN to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, która na terenie kraju zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 3,2 mln m sześc. (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze