Informacje

Fot.Internet/UOKiK
Fot.Internet/UOKiK

UOKiK zgodził się na przejęcia 5 firm. Matras i Praktiker zmienią właściciela

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 18 sierpnia 2014, 07:16

  • 0
  • Powiększ tekst

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na dokonanie pięciu koncentracji firm działających w kilku sektorach m.in.: handlu książkami, produkcji wyrobów metalowych, wydobycia węgla kamiennego - poinformował UOKiK.

Regulator podał, że spółka Nowe Powierzchnie z Warszawy otrzymała zgodę na przejęcie kontroli nad siecią księgarni Matras. Właściciel Nowych Powierzchni kontroluje m.in. spółkę Trafic Club, która zajmuje się hurtową sprzedażą m.in. książek, prasy i nagrań muzycznych, a do ubiegłego roku prowadziła handel detaliczny w salonach.

Zgodnie z informacją UOKiK spółka Matras jest m.in. właścicielem sieci księgarń działających na terenie całej Polski, prowadzi także sklep internetowy i hurtownie wydawnicze. Nowe Powierzchnie przejmą udziały w Matras od globalnej grupy kapitałowej SEAF.

Poza tym urząd zgodził się też na przejęcie przez szwajcarską spółkę Papag kontroli nad spółkami Praktiker Polska i Praktiker Real Estate Polska. Praktiker Polska jest właścicielem ogólnopolskiej sieci hipermarketów budowlanych. Natomiast Praktiker Real Estate Polska nie prowadzi obecnie żadnej działalności, jednak zgodnie ze statutem ma się zajmować wznoszeniem budynków.

Papag zakupi udziały w przejmowanych przedsiębiorstwach od syndyka masy upadłościowej niemieckich spółek Baumarkt Praktiker International i Baumarkt Praktiker Grundstucksbeteiligungsgesselschaft.

Natomiast Braindour Development Limited z Cypru otrzymała zgodę urzędu na przejęcie kontroli nad Przedsiębiorstwem Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, która zajmuje się wydobyciem i sprzedażą węgla kamiennego. Obecnie Silesia należy do czeskiej grupy kapitałowej EPH, na czele której stoi Energetickě a Prmyslowě Holding z Brna.

Kolejna decyzja dotyczy cypryjskiej spółki Glaspin Consultants. UOKiK wyraził zgodę na przejęcie kontroli nad wrocławskim przedsiębiorstwem Libet, zajmującym się m.in. produkcją i sprzedażą kostki brukowej. Obecnie Libet jest kontrolowany przez IAB Financing z Luksemburga.

Ponadto akceptację UOKiK na dokonanie koncentracji dostała chińska spółka Shanghai Prime Machinery Company, która będzie mogła przejąć kontrolę nad Nedfast Investment z Holandii. Obaj przedsiębiorcy zajmują się produkcją elementów złącznych (np. sworznie, śruby, nakrętki). Przejmowana spółka należy obecnie do grupy kapitałowej Nedschroef, której produkty są wykorzystywane m.in. przez przedsiębiorstwa motoryzacyjne działające na terenie Polski.

Urząd przypomniał, że transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze