Informacje

Fot.Internet/UOKiK
Fot.Internet/UOKiK

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie silniejsza. UOKiK zgodził się na plan spółki

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 20 sierpnia 2014, 09:37

    Aktualizacja: 20 sierpnia 2014, 09:42

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie mogła przejąć osiem spółek z sektora obronnego. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na koncentrację związaną z realizacją strategii rozwoju systemu bezpieczeństwa Polski - poinformował PAP we wtorek UOKiK.

Kontrolowana przez Skarb Państwa PGZ ma skupiać wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące ma rzecz obronności. Do PGZ należeć będzie około 30 spółek sektora obronnego.

Wniosek PGZ o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK w 2014 roku. Koncentracja polega na objęciu kontroli nad ośmioma spółkami zajmującymi się projektowaniem lub produkcją oraz serwisowaniem sprzętu wojskowego. Są to: Mesko w Skarżysku Kamiennej, PCO w Warszawie, PIT-Radwar w Warszawie, Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach, Cenzin w Warszawie, Cenrex w Warszawie oraz Stomil-Poznań w Poznaniu.

Utworzenie PGZ i skupienie wokół niej spółek z sektora obronnego wynika ze Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, która została przyjęta przez rząd w 2013 r. Zakłada ona m.in. utworzenie skonsolidowanej struktury krajowego przemysłowego potencjału obronnego.

We wtorek UOKiK poinformował, że analiza skutków obecnej koncentracji wykazała, że nie doprowadzi ona do ograniczenia konkurencji. "Wynika to głównie z faktu, że większość przejmowanych przez PGZ spółek nie konkuruje bezpośrednio ze sobą oraz ze struktury rynku nabywania sprzętu wojskowego i usług powiązanych. Istnieje na nim tylko jeden nabywca (Ministerstwo Obrony Narodowej), którego przepisy polskie i unijne obligują do wybierania dostawców w drodze przetargów, w których biorą udział również zagraniczni przedsiębiorcy" - podał UOKiK.

Obecna koncentracja stanowi trzeci etap konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego. Prezes UOKiK w kwietniu zgodził się na dwie inne transakcje. W pierwszym przypadku chodziło o przejęcie przez PGZ 11 spółek z grupy Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych i Huty Stalowa Wola. Drugi etap konsolidacji polegał na przejęciu przez PGZ Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni oraz czterech przedsiębiorstw nadzorowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Polska Grupa Zbrojeniowa to łączne przychody na poziomie 5-6 mld zł i zatrudnienie 13-14 tys. osób. Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze