Informacje
Po polskich drogach jeździ już 145 251 w pełni elektrycznych samochodów osobowych. / autor: Renault
Po polskich drogach jeździ już 145 251 w pełni elektrycznych samochodów osobowych. / autor: Renault

Samochody Renault E-Tech electric. Który model wybrać?

Artykuł sponsorowany

  • Opublikowano: 13 października 2026, 20:56

  • Powiększ tekst

Gama elektrycznych samochodów osobowych Renault obejmuje dziś modele o bardzo różnym przeznaczeniu – od niewielkiego Twingo i miejskiego Renault 5, przez bardziej praktyczne Renault 4 i Megane, po rodzinnego Scenica oraz przestronne Kangoo i Grand Kangoo. Największy zasięg oferuje Scenic E-Tech electric – do 622 km WLTP – natomiast Renault 5 i Renault 4 pozwalają wybrać pomiędzy mniejszym akumulatorem do codziennej jazdy a wersją comfort range zapewniającą zasięg przekraczający 400 km.

Różnice nie sprowadzają się jedynie do wielkości baterii. Poszczególne elektryczne auta Renault odpowiadają na inne potrzeby: jeden kierowca będzie szukał przede wszystkim niewielkiego auta do miasta, inny rodzinnego samochodu na wakacyjne trasy, a jeszcze inny maksymalnie praktycznego wnętrza z dużym bagażnikiem.

Cała paleta elektrycznych osobówek Renault

Samochody elektryczne Renault reprezentuje linia E-Tech electric obecna w kilku segmentach jednocześnie. Na oficjalnej stronie internetowej można znaleźć zarówno niewielkie e-modele miejskie, auta rodzinne, jak i osobowe kombivany. Najważniejsze różnice pomiędzy autami elektrycznymi francuskiego koncernu przedstawia tabela.

Twingo E-Tech electric – najmniejszy elektryk do miasta

Nowe Twingo E-Tech electric wraca do koncepcji niewielkiego samochodu stworzonego przede wszystkim z myślą o ruchu miejskim. Nadwozie ma 3,79 m długości, pięcioro drzwi, a zasięg wynosi do 263 km. Renault podaje również zużycie energii od 12,2 kWh/100 km oraz bagażnik o pojemności do 360 l. Wersja techno jest już przedstawiana przez producenta jako dostępna na zamówienie. Twingo będzie zatem najbardziej naturalnym wyborem dla kierowcy, który:

większość kilometrów pokonuje w mieście,

potrzebuje samochodu łatwego do zaparkowania,

nie wymaga zasięgu przekraczającego 400-500 km,

chce niewielkiego elektryka do codziennych dojazdów.

To również model o innej filozofii niż Scenic czy Megane – zamiast dużego akumulatora, priorytetem są małe wymiary, efektywność i praktyczne wykorzystanie przestrzeni.

Renault 5 E-Tech electric – miejski elektryk, dwa warianty zasięgu

Ten model ma 3,92 m długości, pięć miejsc i bagażnik o pojemności 326 l. W aktualnej gamie występują dwa główne warianty napędu. Wersja 120 KM urban range wykorzystuje akumulator 40 kWh i oferuje około 311–312 km zasięgu WLTP. Mocniejszy wariant 150 KM comfort range korzysta z baterii 52 kWh i może przejechać do około 410 km. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ kupujący nie musi automatycznie dopłacać do większego akumulatora. Jeżeli samochód będzie jeździł niemal wyłącznie po mieście i regularnie wracał do miejsca ładowania, 40 kWh może być wystarczające, natomiast wariant 52 kWh daje większą swobodę podczas jazdy poza miastem. Renault 5 obsługuje ładowanie AC do 11 kW. W wersji 120 KM szybkie ładowanie DC osiąga do 80 kW, a odmiana comfort range została przygotowana do szybkiego uzupełniania energii od 15 do 80 proc. w około 30 minut w odpowiednich warunkach. Cena katalogowa rozpoczyna się od 121 500 zł.

Renault 4 E-Tech electric – więcej przestrzeni, charakter crossovera

Renault 4 wykorzystuje podobną koncepcję napędu jak Renault 5, ale nadwozie jest większe i bardziej praktyczne. Samochód ma 4,14 m długości, prześwit 18,1 cm oraz bagażnik o pojemności 420 l. Po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń ładunkowa może wzrosnąć do 1405 l. Podstawowa wersja 120 KM urban range ma: akumulator o poj. 40 kWh, zasięg do 308 km, ładowanie AC do 11 kW, zaś ładowanie DC – do 80 kW. Z kolei wariant 150 KM comfort range, z akumulatorem 52 kWh, zwiększa maksymalny zasięg do 409 km. Różnica względem Renault 5 nie polega więc głównie na napędzie. Renault 4 będzie ciekawsze dla osoby potrzebującej wyższego nadwozia, większego bagażnika i większej elastyczności podczas przewożenia rzeczy. Ceny katalogowe rozpoczynają się od 130 500 zł.

Megane E-Tech electric – 220 KM, prawie 470 km zasięgu

Megane E-Tech electric przesuwa się wyraźnie w stronę auta uniwersalnego – zarówno do miasta, jak i na dalsze trasy. Aktualny wariant 220 KM comfort range wykorzystuje akumulator 60 kWh. Renault podaje zasięg do 468 km, a moc silnika wynosi 160 kW, czyli około 220 KM. Bagażnik ma pojemność 440 l, więc Megane oferuje już możliwości typowego kompaktowego samochodu rodzinnego. Na tle wcześniej wymienionych modeli elektryczne Megane wyróżnia się przede wszystkim: większą mocą, większym zasięgiem bez wyboru bardzo dużego akumulatora oraz bardziej uniwersalnym charakterem na trasie. „Meganka” będzie więc interesująca dla kierowcy, który nadal chce stosunkowo kompaktowego elektryka, ale nie zamierza ograniczać go przede wszystkim do roli samochodu miejskiego. Ceny katalogowe Megane E-Tech electric techno rozpoczynają się od 179 900 zł.

Scenic E-Tech electric – dla rodziny i na długie trasy

Scenic jest elektrycznym Renault o największym zasięgu w regularnej gamie osobowej. Wersja 220 KM long range wykorzystuje akumulator o pojemności 87 kWh i pozwala przejechać do około 622 km WLTP. Moc wynosi 220 KM, a szybkie ładowanie DC może osiągać do 150 kW. Samochód ma 4,47 m długości i pięć miejsc. Bagażnik mieści 545 l, a po złożeniu tylnej kanapy jego pojemność może wzrosnąć do 1670 l. Renault wskazuje również możliwość odzyskania nawet około 300 km zasięgu w ciągu 30 minut szybkiego ładowania w odpowiednich warunkach. Samochód ma: pełnić funkcję głównego auta rodzinnego, regularnie pokonywać dalsze trasy, oferować duży bagażnik, ograniczać liczbę postojów na ładowanie podczas podróży. Cena wersji techno 220 KM long range rozpoczyna się od 209 900 zł.

Kangoo E-Tech electric – gdy przestrzeń jest ważniejsza od osiągów

Kangoo E-Tech electric ma zupełnie inny charakter niż Renault 5, Megane czy Scenic. To osobowy kombivan nastawiony przede wszystkim na przestrzeń i funkcjonalność. Silnik rozwija 120 KM, a akumulator ma pojemność 45 kWh. Zasięg wynosi około 296-298 km WLTP, zależnie od konfiguracji. Największą przewagą jest przestronne wnętrze. W aktualnej konfiguracji pojemność przestrzeni bagażowej wynosi nawet 850 dm³ VDA, a po złożeniu siedzeń może wzrosnąć do około 2500 dm³. To model dla osoby, dla której ważniejsze od sportowych osiągów są: łatwy dostęp do kabiny, duża przestrzeń na bagaż, możliwość przewożenia większych przedmiotów czy praktyczność podczas rodzinnego użytkowania. Kangoo E-Tech electric kosztuje obecnie od 144 900 zł.

Grand Kangoo E-Tech electric – nawet 7 miejsc

Grand Kangoo idzie o krok dalej. Nadwozie ma 4,91 m długości, a wnętrze może być skonfigurowane dla pięciu lub siedmiu osób. Układ elektryczny wykorzystuje: silnik o mocy 120 KM, akumulator 45 kWh, ładowarkę AC 22 kW, szybkie ładowanie DC – do 80 kW. Warto dodać, że elektryczne Renault kusi zasięgiem do około 280 km, zależnie od konfiguracji. Wersja pięciomiejscowa oferuje, według Renault, około 840 l przestrzeni bagażowej, a najważniejszym wyróżnikiem pozostaje możliwość wyboru siedmiu indywidualnych miejsc. Grand Kangoo będzie więc najbardziej wyspecjalizowaną opcją dla większej rodziny lub kierowcy, który regularnie potrzebuje bardzo przestronnego wnętrza. Cena elektrycznej odmiany startuje od 162 900 zł.

Który „elektryk” Renault do miasta, a który w trasę?

Samo porównanie zasięgu nie daje pełnej odpowiedzi na to pytanie. Warto więc poszukać jej w tabeli.

W praktyce można więc podzielić gamę elektrycznych samochodów Renault na trzy grupy:

Do miasta: Twingo i Renault 5.

Do uniwersalnego użytkowania: Renault 4 i Megane.

Dla rodziny i dużej przestrzeni: Scenic, Kangoo oraz Grand Kangoo.

Ważne parametry

Przy porównywaniu samochodów elektrycznych warto patrzeć jednocześnie na kilka parametrów:

Po pierwsze: rzeczywiste zastosowanie. Jeżeli 90 proc. tras odbywa się po mieście, duży akumulator nie musi być koniecznością.

Po drugie: możliwość ładowania. Kierowca mający wallbox w domu będzie korzystał z samochodu inaczej niż osoba opierająca się wyłącznie na publicznej infrastrukturze.

Po trzecie: szybkość ładowania w trasie. Ma większe znaczenie przy Scenic czy Megane niż w aucie wykonującym głównie krótkie miejskie przejazdy.

Warto również sprawdzić: wielkość bagażnika i liczbę miejsc, zasięg konkretnej wersji, a nie wyłącznie maksymalny wynik dla całego modelu, pojemność akumulatora, moc AC i DC, zużycie energii, dostępność pompy ciepła i funkcji przygotowania akumulatora, cenę konkretnej konfiguracji.

UWAGA: Renault podkreśla, że zasięg elektryka zależy m.in. od temperatury, sposobu jazdy, prędkości i wyposażenia samochodu, dlatego wyniki WLTP najlepiej traktować jako ustandaryzowany sposób porównywania modeli, a nie gwarancję identycznego wyniku podczas każdej podróży.

Nie bateria, a sposób użytkowania

Nie zawsze największa bateria będzie najważniejsza. W mieście więcej korzyści może przynieść mniejsze i lżejsze auto, natomiast przy częstych trasach znaczenia nabierają zasięg, moc szybkiego ładowania i komfort całej rodziny. Podsumowując, wybór samochodu elektrycznego Renault powinien zależeć przede wszystkim od sposobu jego użytkowania:

krótkie miejskie trasy – Twingo lub Renault 5,

miasto i większa praktyczność – Renault 4,

kompaktowe auto do różnych zastosowań – Megane,

rodzinne podróże i duży zasięg – Scenic,

maksymalna przestrzeń – Kangoo lub Grand Kangoo.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakie samochody elektryczne oferuje Renault?

M.in. Twingo E-Tech electric, Renault 5 E-Tech electric, Renault 4 E-Tech electric, Megane E-Tech electric, Scenic E-Tech electric, Kangoo E-Tech electric oraz Grand Kangoo E-Tech electric. Marka prezentuje także limitowane Renault 5 Turbo 3E oraz nowe Megane.

Które elektryczne Renault ma największy zasięg?

W regularnej aktualnej gamie największy zasięg oferuje Scenic E-Tech electric – do około 622 km WLTP w wersji 220 KM long range z akumulatorem 87 kWh.

Jaki elektryczny Renault najlepiej nadaje się do miasta?

Najbardziej miejskie są Twingo E-Tech electric oraz Renault 5 E-Tech electric. Twingo ma 3,79 m długości i zasięg do 263 km, a Renault 5 mierzy około 3,92 m i w wersji comfort range może zapewnić zasięg do około 410 km.

Czym się różnią Renault 5 czy Renault 4?

Renault 5 jest mniejszym miejskim hatchbackiem. Renault 4 ma dłuższe i wyższe nadwozie, prześwit 18,1 cm oraz bagażnik o pojemności 420 l. Oba modele oferują wersje urban range z akumulatorem 40 kWh oraz mocniejsze odmiany comfort range z baterią 52 kWh.

Które elektryczne Renault jest najlepsze dla rodziny?

Dla rodziny, która regularnie podróżuje na dłuższych dystansach, najbardziej uniwersalnym wyborem będzie Scenic E-Tech electric – auto oferuje pięć miejsc, 545 l bagażnika i do 622 km zasięgu. W razie potrzeby Grand Kangoo może przewozić również 7 osób.

Ile kosztuje najtańsze elektryczne Renault?

Najtańszy model to Renault 5 E-Tech electric. Jego cena katalogowa rozpoczyna się od 121 500 zł*. Jest jeszcze Twingo, jednak model ten jest już prezentowany jako dostępny wyłącznie na zamówienie.

”Uwaga: ceny, zasięgi i dostępność wszystkich wersji są zgodne z oficjalnymi danymi publikowanymi na stronach internetowych Renault z 25 września 2026 r. Parametry WLTP oraz ceny mogą różnić się w zależności od konfiguracji i zmieniać się wraz z ofertą producenta”.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych