Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Prof. Leszek Balcerowicz w tygodniku "wSieci": Trzeba walczyć o wolność gospodarczą

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 3 stycznia 2013, 10:23

    Aktualizacja: 4 stycznia 2013, 09:59

  • 26
  • Powiększ tekst

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba pyta prof. Leszka Balcerowicza o wolny rynek, interwencje rządu w gospodarkę i perspektywy ekonomiczne Polski na najbliższe lata.

„Chcę przywrócić takim pojęciom jak „państwo”, „wolność”, „demokracja”, „praworządność”, „własność” ich właściwy sens – bo paraliż myśli to paraliż czynów” mówi w wywiadzie Piotrowi Zarembie były prezes NBP. Profesor wskazuje na deficyty demokracji w państwie, a także na to jak sprzyja ona często popularyzacji ruchów antywolnościowych. „Nie chodzi tu o samo pojęcie, lecz o powszechne przekonanie, że wybieralność władz uchroni wolność. To niebezpieczna iluzja. W demokracjach występują naciski antywolnościowe, szczególnie ze strony części intelektualistów. Tak powstał marksizm udający naukę, on triumfował przecież także na Zachodzie – wśród wielu intelektualistów. I nadal jest wpływowy.

Balcerowicz wskazuje na rozrost, jak to określa, „państwa socjalnego” i odrzuca możliwość interwencji państwa w gospodarkę. Uważa, iż gospodarka posiada mechanizmy samoregulujące, ale jest otwarty do debaty. „Trzeba ukazać sprzeczności”.

„W każdych warunkach politycznych trzeba walczyć o wolność, zwłaszcza gospodarczą” – podsumowuje Balcerowicz.

Pełna treść rozmowy Piotra Zeremby z Leszkiem Balcerowiczem do znalezienia w najnowszym numerze „wSieci”. Przypominamy, że od tego tygodnia „wSieci” jest już tygodnikiem.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze