Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Kraków równa do Trzeciego Świata... Spokojnie! Równa w jakości usług outsourcingu dla biznesu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 stycznia 2015, 14:28

    Aktualizacja: 12 stycznia 2015, 14:32

  • 1
  • Powiększ tekst

Około 30 tys. nowych pracowników zatrudnią w tym roku centra usług dla biznesu działające w Polsce. Łączne zatrudnienie w nich wzrośnie do 160 tys. osób – prognozuje organizacja ABSL, zrzeszająca najważniejszych inwestorów tej branży. Liderem pozostanie Kraków.

Jak poinformował PAP Piotr Dziwok, wiceprezes ABSL i prezes zarządu Shell Polska, zagraniczne firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu to aktualnie jedni z największych pracodawców w Polsce. Zatrudniają one w sumie w naszym kraju ponad 130 tys. osób

Przypomniał on, że wśród 325 inwestorów z 28 krajów, prowadzących w całym kraju ponad 470 centrów znajdują się tak znane firmy, jak m.in. Shell, HP, IBM, Capgemini, PwC, Samsung, GE czy BNY Mellon. Najatrakcyjniejszymi lokalizacjami pod ich inwestycje od kilku lat jest siedem miast: Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań oraz Łódź.

Według szacunków ABSL, na koniec 2015 roku liczba pracowników sektora powinna sięgnąć 160 tys. osób. Tylko w ostatnich tygodniach zwiększenie zatrudnienia zapowiedziało Globalne Centrum Finansowe Arla Foods w Gdańsku (100 osób) oraz Luxoft Poland w Krakowie i Wrocławiu (600 osób).

O rozwoju centrów biznesowych w Polsce czytaj: "Czy to może Kraków jest (biznesową) stolicą Polski?" "Informatyczna Ziemia Obiecana, czyli drżyjcie Hindusi"

Liderem w sektorze usług dla biznesu w Polsce pod względem zatrudnienia pozostanie Kraków. Według danych ABSL w stolicy Małopolski pracuje w nich łącznie 33,5 tys. osób. W Krakowie zainwestowali już m.in. Brown Brothers Harriman, Capgemini, Cisco, Euroclear, HSBC, IBM, Luxoft, Rolls-Royce, Shell i State Street.

Jak wskazują dane organizacji, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w Krakowie działalność rozpoczęło co najmniej 14 nowych centrów usług z zagranicznym kapitałem, m.in. GE Healthcare, Lundbeck, RWE czy Samsung. To najlepszy wynik w skali całego kraju.

"Jednym z kluczowych zasobów tego miasta jest szeroki dostęp do dobrze wykształconych specjalistów, w tym także ekspertów z ugruntowanym doświadczeniem m.in. w pracy w sektorze usług biznesowych" - ocenił Michał Stępień, wiceprezes ABSL i dyrektor generalny UBS Kraków.

W zeszłym tygodniu wysoka pozycja Krakowa w sektorze outsorcingu została potwierdzona w corocznym zestawieniu "2015 Tholons Top 100 Outsourcing Destinations", w którym stolica Małopolski utrzymała 9. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji. Kraków zajmuje też najwyższą pozycję wśród europejskich miast.

Polskie miasto jest jedyną europejską metropolią w pierwszej dziesiątce rankingu. Przed nim znalazły się tylko lokalizacje azjatyckie, a pierwsze miejsce utrzymało indyjskie Bangalore, za którym znalazła się stolica Filipin Manila. Pierwszą trójkę zamyka Bombaj w Indiach.

Ranking, dotyczący najlepszych lokalizacji dla outsourcingu, corocznie opracowuje międzynarodowa firma Tholons, zajmująca się doradztwem strategicznym w zakresie outsourcingu i inwestycji. W czołowej setce znalazły się także dwa inne polski miasta Warszawa (miejsce 30.) oraz Wrocław (pozycja 62.). W porównaniu z ubiegłoroczną edycją Warszawa przesunęła się do góry o dwa miejsca, a Wrocław o trzy.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze