Informacje

Nasz odpowiednik Silicon Valley? Krakowskie centra generują 1/4 miejsc pracy w branży usług dla biznesu w całej Polsce, www.freeimages.com/jakubson
Nasz odpowiednik Silicon Valley? Krakowskie centra generują 1/4 miejsc pracy w branży usług dla biznesu w całej Polsce, www.freeimages.com/jakubson

Czy to może Kraków jest (biznesową) stolicą Polski?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 grudnia 2014, 06:07

  • 4
  • Powiększ tekst

Już nie tylko Irlandia, Indie czy Daleki Wschód, ale Polska staje się potęgą, przynajmniej w skali Europy, w outsourcingu usług biznesowych. W ciągu trzech najbliższych lat ćwierć miliona Polaków będzie pracować w centrach usług biznesowych. Dalesze dziesiątki tysięcy znajdą pracę w usługach na rzecz tych centrów. Ulubionym miejscem zagranicznych inwestorów tej branży jest Kraków.

Według tegorocznego raportu Gartnera Polska jest najlepszym do lokowania nowych centrów usług biznesowych w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Zaś w najnowszym światowym rankingu "Tholons Top 100 Outsourcing Destinations", przygotowywanym co roku przez firmę konsultingową Tholons, Kraków sklasyfikowano Kraków zajął 9. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla inwestycji z sektora outsourcingowego, tuż za azjatyckimi gigantami w tej dziedzinie. Co więcej, w rankingu wskazano na Kraków jako najlepszą w Europie lokalizację dla firm z branży nowoczesnych usług dla biznesu (miasto awansowało w porównaniu z 2013 r. o jedna pozycję, wyprzedzając Dublin).

Zachodnich inwestorów przyciąga do Polski m.in. wysoko wykwalifikowana kadra, która zapewnia usługi na światowym poziomie, oferując zarazem bardzo dobrą relację ceny do jakości obsługi. Dlatego w ciągu ostatnich 10 lat liczba centrów usług z kapitałem zagranicznym wzrosła u nas niemal pięciokrotnie. Tylko w centrach usług z kapitałem zagranicznym w połowie 2014 roku zatrudnionych było ok. 130 tys. osób. Szacuje się, że ciągu najbliższych trzech lat zatrudnienie w branży może wzrosnąć nawet o kolejne 100 tys. A trzeba dodać, że na rozwoju tego segmentu korzysta wiele przedsiębiorstw: dodatkowe miejsca pracy powstają w branży handlowej, transportowej, usług szkoleniowych, gastronomicznej, utrzymania czystości, czy ochrony. Wzrost sektora, związany jest też z dużym zapotrzebowaniem na biura, dlatego napędza także koniunkturę na rynku powierzchni biurowych w największych aglomeracjach w kraju.

Według czerwcowego raportu organizacji ABSL, zrzeszającej najważniejszych inwestorów z branży usług dla biznesu, Kraków nadal pozostaje liderem pod względem zatrudnienia w tym sektorze w Polsce (dalej lokują się Warszawa, Wrocław i Łódź). W stolicy Małopolski w 85 centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje 30,6 tys. osób. To o ponad 5 tys. więcej niż rok temu. Oznacza to, że Kraków zajmuje też pierwsze miejsce, jeśli chodzi o największy wzrost liczby pracowników. Krakowskie centra generują 1/4 miejsc pracy w branży usług dla biznesu w całym kraju.

W ocenie inwestorów stolica Małopolski wygrywa dobrymi warunkami inwestycyjnymi oraz wysokimi kompetencjami kadr, opuszczających lokalne uczelnie. Zauważają oni jednak coraz większy niedobór wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów, m.in. informatyków czy programistów.

Jak to działa w praktyce? Weźmy jako case-study międzynarodową korporację Luxoft - globalnego dostawcę usług IT, notowaną na nowojorskiej giełdzie (NYSE). Programiści firmy świadczą usługi m.in. dla wiodących światowych banków inwestycyjnych, liderów branży motoryzacyjnej czy lotniczej. Dziś zatrudnia ona ponad 8 tys. osób w 22 lokalizacjach na całym świecie.

Firma ujawniła w grudniu, że do końca 2015 roku w swoich centrach outsourcingu IT w Krakowie i Wrocławiu zatrudni nowych ok. 600 osób. W ten sposób firma podwoi zatrudnienie w Polsce, a nasz kraj stanie się jej kluczową jednostką operacyjną w Europie.

"Siedziba w Krakowie to wiodąca jednostka Luxoft w Polsce. Pracuje w niej ok. 80 proc. wszystkich naszych polskich specjalistów, a liczba ta stale będzie się zwiększać" - ocenił dyrektor zarządzający Luxoft Poland Wojciech Mach.

Firma stale rekrutuje kolejnych specjalistów, m.in. do zespołów programujących na rzecz czołowych światowych banków inwestycyjnych. W związku z rozwojem centrum w Krakowie Luxoft postanowił uruchomić program dla zdolnych informatyków, którzy chcieliby rozwijać swoją karierę w stolicy Małopolski. Firma chce zatrudnić m.in. specjalistów z Katowic, Rzeszowa, Opola czy Częstochowy. Oferuje im niezależnie od pensji do 16,5 tys. zł netto na pokrycie wydatków związanych z przeprowadzką i zamieszkaniem w Krakowie. Firma poszukuje przede wszystkim programistów z kilkuletnim doświadczeniem.

Jeśli takich pracowników ściągnie pod Wawel dostatecznie wielu, a wszystko na to wskazuje, że się uda, to Kraków tylko umocni miano informatyczno-outsourcingowej stolicy nie tylko Polski, ale i Europy.

Na podstawie materiałów PAP i rp.pl opracował Sek

Powiązane tematy

Komentarze