Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Oddech? Frank spadł poniżej 4 złotych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 30 stycznia 2015, 16:09

  • 0
  • Tagi: CHF finanse gospodarka waluty
  • Powiększ tekst

Po raz pierwszy od "czarnego czwartku" 15 stycznia, kurs franka spadł dziś poniżej 4 złotych. Na niektórych platformach ok. 16.30 za franka trzeba było zapłacić ok. 3,98 zł. Spadły też notowania innych walut. Za euro trzeba było zapłacić ok. 4,19 zł, a za dolara 3,70 zł.

Spadek franka poniżej 4 złotych jest zgodny z przewidywaniami analityków.

"Koniec tygodnia jest zdecydowanie korzystny dla notowań złotego, który w dwa dni zyskał prawie 5 groszy wobec euro" - komentuje Szymon Zajkowski z Domu Maklerskiego mBanku.

"W przyszłym tygodniu możliwe jest jednak dalsze umocnienie złotego i spadek kursu EUR/PLN do 4.17" - uważa Zajkowski

Analityk zwraca uwagę, że spadek notowań franka względem złotego można było zaobserwować od początku tygodnia. "Od poniedziałku frank potaniał aż o 28 groszy i jego kurs po raz pierwszy od pamiętnego 15 stycznia spadł poniżej 4 zł. Co więcej wydaje się, że to nie koniec umocnienia złotego wobec szwajcarskiej waluty" - zwraca uwagę Zajkowski.

Dodaje, że kurs dolara jest względnie stabilny i tendencji tej nie zaburzyły nawet gorsze od oczekiwań dane o wzroście gospodarczym w Stanach Zjednoczonych za IV kwartał ubiegłego roku. "W przyszłym tygodniu czeka nas sporo ważnych danych makro z USA. Jeżeli również i one przyniosą rozczarowanie, dolar powinien się osłabiać, a kurs USD/PLN spaść nawet do 3.65" - prognozuje Zajkowski.

"Złoty nie powinien już dziś mocno zmieniać notowań, wydaje się, że cały tydzień zakończymy na dość mocnym poziomie, blisko 4,20/EUR. Otwarcie w poniedziałek też powinno być spokojne, rynki są raczej spokojne. Po pierwsze pozytywnie na złotego wpływa ogólny sentyment na świecie, nastąpiło pewne uspokojenie nastrojów. Wprawdzie nad rynkiem wisi nieco Rosja i Grecja, ale to na razie nie stanowi niepokoju" - mówi Marek Cherubin, diler walutowy z BPH.

"Po drugie stabilne są też główne pary walutowe: euro-dolar oraz euro-frank. Wszystko wskazuje więc na to, że otwarcie po weekendzie będzie spokojne" - dodaje.

Zdaniem analityka "do czasu posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, w środę, sytuacja na rynku nie powinna ulec zmianie".

PAP

Komentarze