Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polski wątek w aferze HSBC - z naszego kraju wyprowadzono 865,5 mln USD

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 lutego 2015, 09:30

    Aktualizacja: 9 lutego 2015, 13:47

  • 24
  • Powiększ tekst

Od rana mamy do czynienia z prawdziwą, finansową bombą atomową! Co ciekawe - afera wokół HSBC i ukrywaniem dochodów przez bank i wyprowadzaniem ich offshore dotyczy też Polski!

ZNAMY NAZWISKA LUDZI, KTÓRZY WYPROWADZALI PIENIĄDZE ZA GRANICĘ: Czytaj TUTAJ

Przypomnijmy: HSBC, największy bank działający w Wielkiej Brytanii, pomagał swoim zamożnym klientom w uchylaniu się od płacenia podatków od pieniędzy zdeponowanych na kontach w Szwajcarii; przez podobne praktyki brytyjski fiskus stracił ponad 130 mln funtów. To nie koniec - Szwajcarska filia banku HSBC przechowywała na swoich kontach, także nieopodatkowane, pieniądze przestępców, członków rodzin królewskich z Bliskiego Wsch. i ministrów wielu krajów. Wielu krajów, w tym - z Polski!

CZYTAJ TEŻ: HSBC ukrywał brudne pieniądze? Ta informacja może obalić bank.

Jak informuje Puls Biznesu na szwajcarskich kontach znajdować się mają potężne kwoty należące do pół tysiąca klientów z Polski, którzy wyprowadzili z kraju 865,5 mln USD.

HSBC obsługiwał klientów z takich reżimów jak Egipt, Tunezja, Syria ale też tajemniczych klientów z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Indii, Konga, Rwandy i Senegalu.

CZYTAJ TEŻ: BBC: największy bank na Wyspach pomagał brytyjskim klientom unikać płacenia podatków.

Polska zajęła wysoką pozycję jeśli chodzi o kwoty. 512 klientów powiązanych z naszym krajem zdeponowało 865,5 mln USD. 6 proc. z nich ma polski paszport, wskutek czego zajmujemy 47 miejsce w zestawieniu. Najwyższa ilość obrotów zdeponowanych przez pojedynczego klienta wynosi 293,3 mln USD co stanowi 1/3 całości.

O dalszym przebiegu sprawy będziemy na bieżąco informować.

BBC/ Puls Biznesu/ as/

Powiązane tematy

Komentarze