Informacje

AFERA FRANKOWA: Frankowicze coraz śmielej walczą o swoje prawa - przegląd wydarzeń

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 lutego 2015, 06:22

  • 4
  • Powiększ tekst

Od „czarnego czwartku” i drastycznego wzrostu rat kredytu polskich frankowiczów na sile przybierają akcje protestacyjne osób pokrzywdzonych przez banki. Nawet komercyjne, walentynkowe święto stało się okazją do wykrzyczenia pod hasłem „Nie kocham Franka" sprzeciwu wobec nieuczciwej polityki „banksterów”

Przed Pałacem Prezydenckim 14 lutego 2015 r. pod przewrotnym hasłem „Nie kocham Franka” kredytobiorcy sprzeciwiali się między innymi bankowemu bezprawiu i całkowitej bierności państwa polskiego. Ogłoszone zostało powstanie ogólnopolskiego ruchu społecznego „Obywateli Rzeczpospolitej Polskiej okradanych przez banki działające na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej”. Podczas manifestacji organizatorzy zbierali głosy pod Listem Otwartym do władz, pod którym podpisy składać można na stronie www.bankowebezprawie.pl. Petycja zostanie wręczona 28 lutego 2015 r. podczas ogólnopolskiej manifestacji obywateli RP, który podpisali z bankami umowy zawierające klauzule zakazane przez polskie sądy

Więcej na ten temat tutaj: Każdy Frankowicz musi to zobaczyć!

To już kolejna pikieta w tym roku organizowana przez rzesze oburzonych klientów banków, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich. Pod koniec stycznia za sprawą Stowarzyszenia Pro Futuris, organizacji poszkodowanych kredytobiorców we frankach szwajcarskich w największych miastach Polski organizowano protesty frankowiczów. Z Pro Futuris współpracują lokalne fundacje czy stowarzyszenia, które dążą do obrony interesów ludzi, którzy wpadli w pułapkę kredytów. W niedzielę, 15 lutego 2015 roku w Łodzi miało miejsce zorganizowane przez Ruch Pro Futuris spotkanie osób i organizacji, koordynujących działania walczących o to, by banki przestrzegały prawa.

Co ciekawe, dopiero kilka dni temu (po 2 latach starań!), Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Praw Konsumenta i Obywatela „Pro Futuris” zostało zarejestrowane w Krakowie jako struktura ogólnopolska (Sygn. akt 3427/15/082 XI Wydz. KRS Kraków)

Coraz śmielej powstają dalsze oddolne inicjatywy zrzeszające poszkodowanych przez politykę banków. W Krakowie powstało Stowarzyszenie Kredytobiorców Hipotecznych. Jego członkowie nie żądają m.in. od państwa wsparcia prawnego, ograniczenia egzekucji komorniczej tylko do hipoteki i przewalutowania kredytów.

Rusza też proces sądowy w sprawie z powództwa zbiorowego klientów banku Getin Noble Bank przeciwko temu bankowi z tytułu kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego. Rozprawa odbędzie się 24.02.2015 (wtorek) w Sądzie Okręgowym przy Alejach Solidarności 127 o godz. 13:00 w sali 201.

Powiązane tematy

Komentarze