Informacje

300 plantatorów kontra minister skarbu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 marca 2015, 17:33

    Aktualizacja: 20 marca 2015, 19:57

  • 0
  • Powiększ tekst

Plantatorzy buraków cukrowych prowadzą protest pod Sejmem przeciwko polityce ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego. Zarzucają mu obsadzanie znajomych w Krajowej Spółce Cukrowej.

Ok. 300 plantatorów prowadzi dzisiaj protest pod gmachem Sejmu. Powodem, dla którego ściągnęli do Warszawy są niedawne zmiany na stanowiskach w Krajowej Spółce Cukrowej. Według protestujących nieoczekiwana wymiana szefa Polskiego Cukru nie była uzasadniona. W Sejmie miało dojść dziś do spotkania Karpińskiego z protestującymi. Nowym szefem należącego do skarbu państwa Polskiego Cukru został Marek Spuz vel Szpos. Dotychczas był on prezesem Fabryki Cukierków „Pszczółka”, której państwo dofinansuje wartą 80 mln zł inwestycję w postaci nowej fabryki.

O oburzeniu posłów od prawa do lewa zmianami w KSC czytaj tutaj:

W co gra resort skarbu? Minister Karpiński wymienia w niejasny sposób prezesa Krajowej Spółki Cukrowej w przededniu prywatyzacji firmy

Zmiana na stanowisku prezesa Polskiego Cukru wzbudziła emocje również wśród posłów rządzącej koalicji. Artur Dunin z Platformy Obywatelskiej w wypowiedzi dla portalu wyborcza.pl stwierdził wprost, że spółka była świetnie zarządzana i nie było powodów do wymiany jej szefa. Wtórują mu posłowie PiS i SLD. Również wicemarszałek Senatu – Jan Wyrowiński krytykował zmiany kadrowe w Polskim Cukrze.

Zebrani pod Sejmem plantatorzy w wymianie kierownictwa państwowej firmy w momencie gdy zaczyna ona przynosić coraz lepsze wyniki dopatrują się przyczyn towarzyskich. Wśród protestujących znalazł się m.in. były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Gabriel Janowski.

„Prywatyzacja, zostawienie dywindendy w spółce – na rozwój spółki i przywrócenie prezesa, którego niemerytorycznie ale politycznie usunięto” – przedstawił postulaty protestujących w rozmowie z „Gazetą Bankową” Gabriel Janowski.

Protesty plantatorów odbywają się w cieniu zaplanowanych na dzisiaj konferencji na temat przyszłości Polskiego Cukru, który niebawem ma zostać sprywatyzowany. To właśnie plantatorzy nie mogą doczekać się odpowiedzi na swoje postulaty przyspieszenia tego procesu, który umożliwiłby im zakup akcji i stanie się współwłaścicielami cukrowni.

Powiązane tematy

Komentarze