Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komorowski i Kopacz chcą modernizować polską armię - nie kupią jednak sprzętu od polskich firm

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 kwietnia 2015, 15:41

  • Powiększ tekst

Realizacja głównych programów modernizacyjnych sił zbrojnych - to temat wtorkowego spotkania w siedzibie BBN prezydenta Bronisława Komorowskiego i premier Ewy Kopacz. W rozmowie biorą udział także wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak i szef BBN Stanisław Koziej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że po spotkaniu zostanie ogłoszony wybór oferentów dotyczących dwóch największych obecnie zamówień obronnych - obrony powietrznej i śmigłowców.

We wtorek rząd przyjął informację MON w sprawie pozyskania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu, czemu nadano kryptonim "Wisła". CIR w komunikacie po posiedzeniu nie podał szczegółów, dokument jest tajny. O kontrakt rywalizują amerykański Raytheon z zestawami Patriot oraz francuskie konsorcjum Eurosam złożone z tamtejszych oddziałów firm MBDA i Thales, proponujące system SAMP/T wykorzystujący rakietę Aster 30.

Na wtorek zapowiedziano też informację, który ze śmigłowców oferowanych w przetargu na wielozadaniowe maszyny dla wojska przejdzie do etapu praktycznych prób.

O zamówienie ubiegają się trzej producenci: amerykańska firma Sikorsky i należące do niej PZL Mielec, oferujące śmigłowiec Black Hawk w wersji S-70i i – do zastosowań morskich - odmianę Seahawk; wchodzące w skład włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland zakłady PZL Świdnik - oferujące maszynę AW149; oraz konsorcjum zawiązane przez Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter) z maszyną H225M (wcześniej znaną pod oznaczeniem EC725).

PAP/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych