Informacje

KGHM Polska Miedź przeznacza na dywidendę 800 mln zł z 2,41 mld zł zysku netto

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 kwietnia 2015, 21:16

    Aktualizacja: 29 kwietnia 2015, 21:18

  • 0
  • Powiększ tekst

Dywidenda dla akcjonariuszy KGHM Polska Miedź za 2014 r. wyniesie 4 zł za jedną akcję. Taką decyzję, zgodną z wcześniejszą rekomendacją zarządu miedziowej spółki, podjęło obradujące w środę Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) spółki.

Na dywidendę dla akcjonariuszy KGHM Polska Miedź przeznaczyła 800 mln zł. Dniem nabycia praw do dywidendy będzie 27 maja. Zostanie ona wypłacona w dwóch ratach – 18 czerwca (2 zł na akcję) oraz 19 października (2 zł na akcję) – podała spółka w komunikacie. Dywidendą objęte są wszystkie akcje spółki, tj. 200 mln sztuk.

Zysk netto KGHM Polska Miedź w 2014 r. wyniósł ponad 2 mld 413 mln zł. Zgodnie z rekomendacją zarządu na kapitał zapasowy spółki przeznaczono z tej kwoty ponad 1 mld 613 mln zł.

„Rekomendowane środki przekazane na kapitał zapasowy, w opinii zarządu, pozwolą spółce na utrzymanie poziomu finansowania kapitałem obcym na bezpiecznym poziomie, nie narażającym spółki na nadmierne ryzyko utraty płynności finansowej” - podano w uchwale ZWZ ws. podziału zysku spółki za rok 2014.

Rekomendując wysokość dywidendy zarząd KGHM Polska Miedź wskazał na specyfikę warunków, w jakich funkcjonuje miedziowa spóła. To m.in. zmienny poziom cen na rynku metali, wrażliwość wyników spółki na warunki makroekonomiczne, długoterminowe procesy inwestycyjne.

Dywidenda jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu. Do rekomendacji przychyliło się też MSP. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński informował niedawno dziennikarzy, że resort skarbu nie planuje wyższej dywidendy z KGHM niż propozycja zarządu.

Jak powiedział PAP rzecznik KGHM Polska Miedź Dariusz Wyborski, po raz pierwszy w historii spółki zdarzyło się, że podczas ZWZ jednomyślnie poparto propozycję zarządu co do wysokości wypłaty dywidendy.

„Takie zachowanie akcjonariuszy można tłumaczyć pełną akceptacją dla przyjętej w styczniu strategii rozwoju spółki na lata 2015-2020, w której zapisano, że w tym okresie zostanie przeznaczonych na inwestycje 27 mld zł. Przy tym 1/3 wypracowanego zysku, przeznaczona na dywidendę, to zadowalająca nagroda dla akcjonariuszy” - powiedział Wyborski.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze