Informacje

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad żąda programów napraw szczelin na autostradach

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 lutego 2012, 12:02

  • 0
  • Powiększ tekst

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zażądała od firm budujących autostrady przedstawienia programów naprawienia pojawiających się na budowanych odcinkach szczelin - poinformowała PAP rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken. Wykonawcy mają na to tydzień.

Po ostatnich mrozach na budowanych właśnie autostradach A2 i A1 pojawiły się szczeliny w asfaltowej podbudowie, głównie na tzw. szwach technologicznych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad bada, jak głębokie są pęknięcia i której warstwy dotyczą.

"Domagamy się działań naprawczych od wszystkich wykonawców uszkodzonych odcinków" – zaznaczyła rzeczniczka.

W czwartek minister transportu Sławomir Nowak zapowiedział, że szczeliny mają naprawić wykonawcy i zostanie od nich wyegzekwowane usunięcie najdrobniejszych nawet usterek. "Nie będzie kompromisu z jakością (...) Chcę bardzo jasno powiedzieć - w żadnej sytuacji i pod żadną presją, nawet pod presją przejezdności na Euro 2012, nie ugnę się w imię oczekiwań i roszczeń ze strony wykonawców co do jakości tych dróg" - zapowiadał Nowak.

Jak ustaliła w tym tygodniu GDDKiA, szczeliny pojawiły się na tzw. szwach technologicznych, czyli w takich miejscach podbudowy asfaltowej, gdzie kończy się odcinek asfaltu ułożony jednego dnia, a zaczyna kolejny, układany następnego dnia. Choć z analizy prowadzonej przez technologów Dyrekcji wynika, że szczeliny nie stanowią żadnego zagrożenia dla trwałości autostrady, to już wówczas drogowcy zapowiedzieli, że wykonawcy będą musieli zaproponować technologie  rozszczelnień.

Pęknięcia pojawiły się na budowanych odcinkach A1 i A2. Minister Nowak przypuszcza, że problem może dotyczyć także A4.

(PAP) her/ je/

 

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze