Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Stało się: Chiny chcą stworzyć nowy Jedwabny Szlak

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 maja 2015, 13:00

  • 3
  • Powiększ tekst

Białoruś dysponuje "unikatowymi przewagami" dla rozwoju nowego ekonomicznego szlaku jedwabnego – oświadczył dziś prezydent Chin Xi Jinping w Mińsku na forum biznesowym. Zapowiedziano też przyznanie Białorusi 7 mld dolarów chińskich kredytów.

Xi zwrócił uwagę, że Białoruś leży w centrum Europy, a jednocześnie na trasie nowego szlaku jedwabnego, projektu mającego połączyć Europę z Azją serią linii transportowych i energetycznych. „Białoruś jako ważny strategiczny węzeł dysponuje unikatowymi przewagami dla rozwoju gospodarczego pasa nowego szlaku jedwabnego” – oznajmił.

Zadeklarował też, że Chiny są gotowe wykorzystać fundusz szlaku jedwabnego na rozwój międzyregionalnej współpracy z Białorusią. Podkreślił, że wzmocnienie wsparcia finansowo-kredytowego, w tym dla małych i średnich przedsiębiorstw na Białorusi i w Chinach, powinno sprzyjać umocnieniu więzi między regionami.

Xi oświadczył, że Chiny są gotowe podzielić się ze stroną białoruską nowoczesnymi technologiami w takich sferach, jak kolejnictwo oraz łączność. Wystąpił też z kilkoma postulatami, które powinny sprzyjać umocnieniu więzi między regionami. Taką rolę mogłoby jego zdaniem pełnić uproszczenie procedur rejestracji przedsiębiorstw oraz przyznawanie ulg podatkowych. Zaapelował do obecnych na forum biznesmenów, by skorzystali z okazji i przeanalizowali perspektywy współpracy z białoruskimi partnerami.

W spotkaniu uczestniczy około 450 osób, w tym przedstawiciele 164 chińskich firm.

Minister gospodarki Białorusi Uładzimir Zinouski zapowiedział na forum, że Chiny przyznają Białorusi kredyty wysokości 7 mld USD. Sprecyzował, że 3 mld to kredyt preferencyjny, a 4 mld to komercyjny kredyt dla banków białoruskich na finansowanie projektów biznesowych. Oprócz tego Chiny obiecały Białorusi 800 mln dolarów grantu pomocy technicznej na trzy lata, który zostanie przeznaczony przede wszystkim na projekty socjalne, w tym budowę mieszkań - dodał minister.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka obiecał ze swej strony, że Białoruś będzie sprzyjać promowaniu chińskich interesów w Europie. „Uczynimy wszystko, co niezbędne, byście mogli jak najskuteczniej promować swoje interesy w Europie” – zapewnił.

W niedzielę, pierwszym dniu trzydniowej wizyty państwowej Xi na Białorusi, strony podpisały prawie 20 porozumień i memorandów – powiadomiło w poniedziałek biuro prasowe Łukaszenki. „W tych dokumentach przewiduje się możliwość dwukrotnego zwiększenia obrotów handlowych, wymianę technologiami oraz zwiększenie udziału innowacji naukowo-technicznych” – podkreślił białoruski prezydent.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze