Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Polska to największy rynek nieruchomości biurowych w Europie środkowo-wschodniej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 czerwca 2015, 15:48

    Aktualizacja: 21 czerwca 2015, 15:49

  • 0
  • Powiększ tekst

Całkowite zasoby biurowe w Polsce na początku 2015 r. sięgnęły ponad 7,5 mln m kw. powierzchni, utrzymując nasz kraj na pozycji lidera w Europie środkowo-wschodniej - wynika z raportu organizacji ABSL, zrzeszającej inwestorów branży usług dla biznesu.

Jak podkreślono w opracowaniu przygotowanym przez firmę Jones Lang LaSalle (JLL), branża nowoczesnych usług biznesowych stała się swoistym motorem napędzającym rynek nowoczesnych nieruchomości biurowych w Polsce, szczególnie poza Warszawą.

Zdaniem autorów raportu, to, co wyróżnia Polskę na tle innych państw regionu, to duża liczba bardzo dobrze rozwiniętych biurowo ośrodków miejskich, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin czy Lublin.

„Do gry o najemców z sektora nowoczesnych usług wchodzą również inne miasta posiadające odpowiednią infrastrukturę i kadry. Możliwość dywersyfikacji i zróżnicowana oferta to niewątpliwe atuty polskiego rynku nieruchomości biurowych” - podkreślono.

Według zaprezentowanych danych obecnie deweloperzy budują w całym kraju rekordową ilość około 1,4 mln m kw. nowych biur, z czego ponad połowa przypada na Warszawę. Przyczyni się to – zdaniem autorów raportu - do dalszego lekkiego wzrostu współczynnika powierzchni niewynajętej. Według szacunków pod koniec I kwartału tego roku w stolicy wolna powierzchnia biurowa wynosiła ok. 580 tys. m. kw., czyli prawie tyle, ile całkowite zasoby biurowe Wrocławia.

Najbardziej dynamicznymi rynkami poza stolicą pozostają Wrocław, Kraków i Trójmiasto, w których deweloperzy budują odpowiednio 178 tys. m kw., 157 tys. m kw. oraz 140 tys. m kw. biur. Spowoduje to zwiększenie dostępności powierzchni biurowej, co będzie korzystne dla najemców.

W Krakowie, który jest największym rynkiem biurowym poza Warszawą, współczynnik powierzchni niewynajętej już od dwóch lat utrzymuje się na niskim poziomie 3-6 proc. Oznacza to, że w wielu przypadkach duzi najemcy muszą szukać odpowiedniego biura w inwestycjach znajdujących się jeszcze w budowie.

Inaczej wygląda aktualnie sytuacja w Poznaniu, który charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem powierzchni niewynajętej w Polsce. Z szacunków JLL wynika, że ok. 23 proc. zasobów biurowych w tym mieście miasta pozostaje bez najemcy. W połowie spowodowane jest to przez jedną dużą inwestycję, oddaną do użytku w I kwartale tego roku. Na innych, największych rynkach biurowych współczynnik waha się od 7,9 proc. w Łodzi do 14,1 proc. w Szczecinie.

Według raportu firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/SSC) zajmują 65 proc. powierzchni biurowych w miastach poza Warszawą. Najwięcej - 81 proc. we Wrocławiu, przez 69 proc. w Krakowie, do tylko 13 proc. w Poznaniu.

Miesięczne stawki najmu za najlepsze powierzchnie biurowe w Polsce, spełniające wymagania firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i ulokowane w największych ośrodkach miejskich, kształtują się na poziomie od 11 do 15 euro za m kw. W miastach „wschodzących” stawki są niższe i oscylują wokół 8 – 12 euro.

Zdaniem analityków rynku nieruchomości na większości dużych rynków biurowych obserwujemy lekkie presje zniżkowe na stawki najmu. Jest to związane z dużą konkurencją zarówno między istniejącymi jak i realizowanymi budynkami biurowymi.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze