Na Śląsku rosną centra biznesowe
W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) działają 102 centra usług biznesowych, zatrudniające w sumie 23,5 tys. pracowników. W pierwszym kwartale przyszłego roku liczba miejsc pracy w tym sektorze może wzrosnąć do ok. 25 tys., z czego 20 tys. w samych Katowicach - prognozują znawcy rynku.
Od poniedziałku Katowice są gospodarzem trzydniowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego - największego wydarzenia biznesowego w Europie środkowej, którego jedenasta edycja przyciągnęła do stolicy Górnego Śląska ponad 12 tys. gości.
Samorządowcy podkreślają, że miasto stawia m.in. na turystykę biznesową (w ub. roku w blisko 6,2 tys. konferencji biznesowych uczestniczyło w sumie ponad 757,6 tys. osób) oraz - jak wskazują najnowsze dane - staje się jednym z ważniejszych ośrodków sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce i Europie środkowo-wschodniej.
Raport, charakteryzujący rozwój tej branży w mieście i regionie, przygotował na zlecenie samorządu Katowic Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Services Leaders - ABSL), we współpracy z firmami JLL, Randstad Polska i Randstad Sourceright.
Obecnie - jak wynika z raportu - w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pracuje 8 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. W Katowicach działają centra usług firm z 20 państw. Wśród podmiotów zagranicznych największy udział maja? firmy z USA, Niemiec i Francji, do których należy 40 proc. wszystkich takich centrów w regionie. Najczęściej centra świadczą usługi z obszaru IT, generując ponad połowę zatrudnienia w branży.
Dynamiczny rozwój sektora potwierdza obserwacja rynku pracy - w pierwszym kwartale tego roku na ponad 5,5 tys. ofert pracy w Katowicach, zamieszczanych w regionalnych portalach ogłoszeniowych, 60 proc. odnosiło się do centrów usług biznesowych oraz informatycznych.
„W okresie ostatnich trzech lat wzrost zatrudnienia w centrach usług w Katowicach i Górnosďla?sko-Zagłe?biowskiej Metropolii wyniósł 43 proc., co stanowi ponad 7 tys. nowych miejsc pracy, utworzonych głównie w Katowicach. W tym czasie w Katowicach powstały 22 nowe centra usług, jednak większość zatrudnienia - 59 proc. - wygenerowały centra funkcjonujące już przed 2016 r., rozwijające swoja? działalność” - powiedział szef zespołu badawczego ABSL Janusz Górecki.
„Prognozujemy, że w pierwszym kwartale 2020 r. w sektorze zatrudnionych będzie już nawet 25 tys. pracowników, w tym 20 tys. w samych Katowicach” - dodał Górecki. Ocenił, że poza zwiększaniem zatrudnienia firmy rozszerzają również zakres świadczonych usług - w ostatnim roku aż 83 proc. z nich rozszerzyło swoje portfolio, a 81 proc. ma to w planach na najbliższy rok.
Inwestorzy tej branży wybierają Katowice m.in. ze względu na dobre skomunikowanie miasta oraz liczne inwestycje rozwijające infrastrukturę społeczna?. „Jesteśmy liderem wśród polskich miast w działaniach proekologicznych, w mieście jest wiele parków i terenów zielonych - zajmują one prawie połowę powierzchni miasta. Podejmujemy także intensywne działania na rzecz rozwoju ekomobilnosďci” - przekonuje prezydent Katowic Marcin Krupa.
Jak mówił prezydent, Katowice są miejscem, gdzie rozwinęła się infrastruktura dla biznesu, a duża liczba hoteli i centrów konferencyjnych sprzyja organizacji wydarzeń o randze międzynarodowej. „Katowice należą do grupy miast o wysokiej jakości życia, co potwierdza doroczny ranking tygodnika Polityka. W 2018 r. miasto zajęło także pierwsze miejsce w rankingu najbardziej ekologicznych miast, przygotowanym przez magazyn Forbes” - wyliczał Krupa.
Rozwój centrów usług biznesowych napędza rynek biurowy - z podażą na poziomie ok. 520 tys. m kw. Katowice są obecnie na czwartym miejscu wśród rynków regionalnych pod kątem dostępnej powierzchni biurowej.
W Katowicach oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii swoje centra usług dla biznesu mają m.in. takie firmy zrzeszone w ABSL jak: Accenture, Arvato Polska, Asseco, Capgemini, Fujitsu, IBM, ING Tech Poland, Future Processing, PwC czy Unilever.
Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, który przygotował raport poświęcony Katowicom, to największa w Polsce organizacja zrzeszająca i reprezentująca przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług dla biznesu: centra usług wspólnych (Shared Service Centers, SSC), outsourcingu procesów biznesowych (Business Process Outsourcing, BPO), outsourcingu IT (Information Technology Outsourcing, ITO), centra badawczo-rozwojowe (Research & Development, R&D) oraz firmy wspierające rozwój sektora.
Sektor usług dla biznesu to najszybciej rozwijający się i generujący najwięcej miejsc pracy obszar polskiej gospodarki. Liderami są Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto i Katowice. Wielu pracowników sektor BSS zatrudnia też w Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Toruniu, Rzeszowie, Szczecinie i Lublinie.
Najważniejsze sektory reprezentowane przez firmy zrzeszone w ABSL (według struktury zatrudnienia) to usługi komercyjne i profesjonalne, usługi finansowe (bankowe, ubezpieczeniowe, inwestycyjne), technologie informatyczne (IT) oraz towary i usługi konsumpcyjne.
PAP/ as/