Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Siedź w domu Polaku: Rząd PO wprowadza opłaty za korzystanie z dróg krajowych dla wszystkich kierowców

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 czerwca 2015, 08:44

  • 40
  • Powiększ tekst

Rząd nawet w obecnej sytuacji nie daje za wygraną i drenuje kieszenie Polaków jak tylko może. Teraz wpadł na pomysł by wjazd samochodem osobowym na drogę krajową był płatny tak jakby kierowca korzystał z autostrady.

Polaku - z miasta już nie wyjedziesz.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaproponowało, aby system elektronicznego poboru opłat (viaToll) dla samochodów osobowych zaczął obowiązywać od 2018 roku. Charakterystyczne bramki poboru opłat mają wówczas stać na ok. 7 tys. km dróg. W ten sposób spełni się życzenie funkcjonariusza Platformy Obywatelskiej, posła na Sejm Stanisława Żmijana, który w 2013 roku - będąc wiceprzewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury - wypowiedział kontrowersyjne wówczas słowa: "Docelowo za jazdę drogami krajowymi powinniśmy płacić wszyscy bez wyjątku, to nie ulega wątpliwości"

Jakie są dokładne plany rządu?

Zgodnie z planami rządu w tym roku przybędzie 250 km tras objętych systemem viaToll. To oznacza, że łączna długość dróg, na których zainstalowano bramki do elektronicznego poboru opłat wzrośnie do 3170 kilometrów. Póki co, władza wprowadziła obowiązek uiszczania opłat viaToll jedynie dla samochodów powyżej 3,5 tony (ciężarowych i autobusów). Niestety plany rządu wobec kierowców samochodów osobowych są bardzo konkretne. Zdaniem Marii Wasiak - ministra infrastruktury i rozwoju w rządzie Ewy Kopacz - wdrożenie elektronicznego systemu poboru opłat dla wszystkich pojazdów ma nastąpić w 2018 r.

Warto dodać, iż równolegle PO szykuje projekt zakazujący właścicielom starszych aut (czyli ok. 80 proc. kierowców w Polsce) wjazdu do miast z "powodów ekologicznych". W efekcie Polacy będą, jak w PRL, zamknięci w domach lub zmuszeni do korzystania z transportu publicznego, którego jakość jest fatalna. III RP niedługo będzie jak III świat.

Niewygodne.info/ Wyborcza.biz/ as.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze