Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Brał łapówki - dostał wyrok śmierci

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 sierpnia 2015, 15:03

  • 4
  • Powiększ tekst

Chiński były generał Gu Junsha został skazany na karę śmierci w zawieszeniu za korupcję, której dopuścił się jako wiceszef podległego Centralnej Komisji Wojskowej Generalnego Departamentu Logistyki - podało dziś chińskie ministerstwo obrony.

Jest on kolejnym wysokiej rangi wojskowym, pociągniętym do odpowiedzialności karnej w związku z forsowaną przez prezydenta Chin Xi Jinpinga kampanią walki z nadużyciami gospodarczymi w siłach zbrojnych.

Jak podał na swej stronie internetowej resort obrony, sąd uznał 58-letniego Gu za winnego między innymi łapownictwa, nadużycia uprawnień służbowych i sprzeniewierzenia funduszy publicznych. Wykonanie wyroku zawieszono na dwa lata, co oznacza, że po tym czasie w razie dobrego zachowania skazanego jego kara zostanie zamieniona na dożywotnie pozbawienie wolności.

Gu aresztowano w 2014 roku pod zarzutem rozległej działalności korupcyjnej. "Wojskowy sąd ustalił, że kwota przyjętych przez Gu łapówek była olbrzymia, ich szkodliwe następstwa szczególnie ciężkie, wartość sprzeniewierzonych funduszy publicznych niezmierna, a okoliczności nadużywania przez niego uprawnień służbowych szczególnie poważne" - głosi oddzielne oświadczenie anonimowego przedstawiciela sądu. Dodał on, że rozprawa odbywała się przy drzwiach zamkniętych ze względu na ochronę "tajemnic wojskowych".

Sprawa Gu była powiązana z dochodzeniem przeciwko zmarłemu w marcu bieżącego roku byłemu wiceprzewodniczącemu Centralnej Komisji Wojskowej Xu Caihou, który według władz przyznał się do brania "znacznych" łapówek w zamian za pomoc w awansowaniu.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze