Informacje

fot. materiały prasowe PKN Orlen
fot. materiały prasowe PKN Orlen

Czy ruszy domino w PKN Orlen? 29 stycznia akcjonariusze zdecydują o zmianach w radzie nadzorczej spółki, a potem...

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 grudnia 2015, 09:33

    Aktualizacja: 12 grudnia 2015, 09:20

  • 1
  • Powiększ tekst

29 stycznia 2016 r. odbędzie się w Płocku (Mazowieckie) Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen. Jedynym punktem porządku obrad będą zmiany w radzie nadzorczej płockiego koncernu - wynika z komunikatu spółki. Można spodziewać się, że podobnie jak poprzednio, także podczas najbliższego posiedzenia NWZ PKN Orlen o zmianach w składzie rady nadzorczej płockiego koncernu decydować będą przede wszystkim głosy skarbu państwa, który jest największym akcjonariuszem spółki, posiadającym tam 27,52 proc. udziałów w kapitale zakładowym.

W mediach, ale też w samym PKN Orlen, pojawiają się głosy, że zmiany w RN PKN Orlen, największego w Polsce podmiotu branży rafineryjno-petrochemicznej i jednego z największych w Europie, mogą być wstępem do zmian w pięcioosobowym zarządzie tej spółki. Część mediów wymienia jako kandydata na nowego szefa płockiego koncernu b. ministra skarbu państwa w latach 2006-07, wieloletniego posła PiS z okręgu płockiego Wojciecha Jasińskiego, który miałby zastąpić obecnego prezesa Dariusza Jacka Krawca, pełniącego to stanowisko od 2008 r. Od połowy listopada Jasiński jest szefem sejmowej komisji finansów publicznych.

Według statutu PKN Orlen rada nadzorcza może liczyć tam od 6 do 9 osób, przy czym jednego członka rady może wyznaczyć skarb państwa, który nie musi w tej sprawie uzyskać akceptacji pozostałych akcjonariuszy. Z tego właśnie zapisu skorzystał w ostatnim czasie minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz, odwołując 23 listopada z obecnego dziewięcioosobowego składu rady nadzorczej PKN Orlen Macieja Bałtowskiego i powołując w jego miejsce Remigiusza Nowakowskiego. Remigiusz Nowakowski, doktorant w katedrze strategii i metod zarządzania na wydziale zarządzania, informatyki i finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwent tego wydziału, a także wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, od 2008 r. związany jest z działającym w Polsce koncernem energetycznym Fortum - odpowiadał tam m.in. za zaopatrzenie w paliwa oraz planowanie i optymalizację produkcji energii elektrycznej i ciepła w elektrociepłowniach. Od wtorku 8 grudnia jest p.o. prezesa Tauronu, energetycznej spółki SP.

W maju 2014 r. podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy PKN Orlen zdecydowano jednocześnie o wprowadzeniu do rady nadzorczej płockiego koncernu Adama Ambrozika i Radosława Kwaśnickiego, rozszerzając tym samym jej skład z 7 do 9 członków. Od tego czasu do chwili obecnej akcjonariusze PKN Orlen nie podejmowali w głosowaniu zmian w radzie nadzorczej spółki. Obecnie w radzie nadzorczej płockiego koncernu zasiadają: Angelina Sarota - przewodnicząca (w radzie od 2008 r., a od 2013 r. jej przewodnicząca), Leszek Pawłowicz - wiceprzewodniczący, Adam Ambrozik - sekretarz oraz członkowie - Cezary Banasiński, Grzegorz Borowiec, Artur Gabor, Radosław Kwaśnicki i Cezary Możeński, a także Remigiusz Nowakowski.

Większość z zasiadających w RN PKN Orlen, o których wyborze decydowali w głosowaniu akcjonariusze spółki, została wówczas zgłoszona przez skarb państwa - tak było w czerwcu 2013 r., gdy Zwyczajne Walne Zgromadzenie płockiego koncernu wybrało na szefową rady Angelinę Sarotę, pełniącą tam wcześniej funkcję sekretarza. Na członków rady nadzorczej PKN Orlen nowej kadencji akcjonariusze wybrali wówczas także zgłoszonych przez skarb państwa: Leszka Pawłowicza, Cezarego Banasińskiego, Grzegorza Borowca i Cezarego Możeńskiego.

Według najbardziej aktualnych danych z kwietnia 2015 r., skarb państwa ma 27,52 akcji PKN Orlen, Nationale-Nederlanden OFE - 9,12 proc., Aviva OFE - 7,95 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 55,41 proc.

PAP, sek

Zmiany w kierownictwach ważnych spółek Skarbu Państwa czytaj tutaj:

Dariusz Krzewina tymczasowym p.o. prezesa PZU

Michał Krupiński na nowego szefa PZU

Dymisja prezesa PZU

Tauron: zmiana składu zarządu spółki. Nowym prezesem Remigiusz Nowakowski

Prezes Enei odwołany ze stanowiska. Wiesław Piosik p.o. szefa energetycznej spółki

Odwołany prezes Energi. Roman Pionkowski p.o. szefa energetycznej spółki

Powiązane tematy

Komentarze