Orlen sprzeda Gas Storage Poland
We wtorek w Płocku rozpoczęły się obrady Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Orlenu. W porządku obrad przewidziano ustalenie liczby członków rady nadzorczej i zmiany w składzie rady. NWZA Orlenu zgodziło się już na zbycie spółki Gas Storage Poland, co było jednym z warunków Prezesa UOKiK dla przejęcia przez Orlen PGNiG.
Za uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland głosowało prawie 85 proc. biorących udziału w głosowaniu akcjonariuszy.
Sprzedaż Gas Storage Poland (GSP) to realizacja warunku Prezesa UOKiK na przejęcie przez Orlen PGNiG. Prezes UOKiK w marcu 2022 r., uwarunkował zgodę na przejęcie PGNiG wyzbyciem się „w sposób trwały i nieodwracalny” kontroli nad GSP, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PGNiG.
Orlen poinformował, że otrzymał z urzędu antymonopolowego pismo, w którym Prezes UOKiK akceptuje Gaz-System jako potencjalnego nabywcę GSP. Dodatkowo Orlen postanowił dokonać sprzedaży w trybie bezprzetargowym, na rynkowych warunkach. Kwoty transakcji nie podano. Transakcja, która ma spełnić warunki UOKiK, dotyczy jedynie operatora magazynów gazu. Same magazyny są i pozostaną własnością Orlenu, zostały przejęte jako własność GK PGNiG.
Zmiany w radzie nadzorczej
Z rady nadzorczej Orlenu na wniosek Ministra Aktywów Państwowych został odwołany Wojciech Popiołek - poinformował we wtorkowym komunikacie giełdowym Orlen. Popiołek jest równocześnie jednym ze zgłoszonych przez Skarb Państwa kandydatów do nowej rady nadzorczej Orlenu.
Zmian w składzie rady ma dokonać rozpoczęte we wtorek, po godz. 11 w Płocku, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu. W porządku obrad przewidziano m.in. ustalenie liczby członków rady nadzorczej i zmiany w składzie rady.
O zmiany w radzie nadzorczej, a potem o uzupełnienie porządku NWZ o podjęcie uchwały ustalającej liczbę członków rady, oraz o wyznaczenie przewodniczącego rady wnioskował dominujący akcjonariusz Orlenu - Skarb Państwa.
„6 lutego 2024 roku Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, działając na podstawie § 8 ust. 2 pkt 1 Statutu Spółki odwołał z dniem dzisiejszym Pana Wojciecha Popiołka ze składu rady nadzorczej ORLEN trwającej kadencji” - podano w komunikacie giełdowym Orlen.
O zmiany w radzie nadzorczej, a potem o uzupełnienie porządku NWZ o podjęcie uchwały ustalającej liczbę członków rady, oraz o wyznaczenie przewodniczącego rady wnioskował dominujący akcjonariusz Orlenu - Skarb Państwa.
Zgodnie z aktualnym statutem Orlenu rada nadzorcza spółki liczy od sześciu do 15 członków. Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady, pozostałych powołuje i odwołuje walne zgromadzenie. W imieniu Skarbu Państwa minister aktywów skorzystał ze swoich uprawnień i 13 grudnia 2023 r. odwołał z rady Janinę Goss, a 25 stycznia powołał na jej miejsce Wojciecha Popiołka. Rada nadzorcza Orlenu liczy obecnie dziewięciu członków, jej przewodniczącym jest Wojciech Jasiński, były prezes PKN Orlen i były minister skarbu w rządzie PiS - w latach 2006-2007.
Zgodnie z informacjami spółki, na dzień zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, Skarb państwa posiadał 49,9 proc. akcji Orlenu, fundusz Nationale-Nederlanden OFE - 5,4 proc. Pozostałe 44,7 proc. akcji to akcjonariat rozproszony, żaden z akcjonariuszy nie ma więcej nić 5 proc. akcji Orlenu.
PAP, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Kara do 30 000 zł za umowę zlecenie. Dla przedsiębiorców