Informacje

Czy Warszawa stanie się stolicą osobnego województwa? fot. freeimages
Czy Warszawa stanie się stolicą osobnego województwa? fot. freeimages

Wiceszef MSWiA: Na razie nie będzie nowych województw, ale...

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 grudnia 2015, 12:44

    Aktualizacja: 10 grudnia 2015, 12:56

  • 3
  • Powiększ tekst

Nie ma obecnie gotowego planu zmian w podziale administracyjnym Polski, PiS nie zapowiadało wprowadzenia zasadniczej reformy administracyjnej kraju - powiedział w czwartek wSejmie sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński. Możliwe są pewne korekty, np. wyodrębnieniu województwa warszawskiego - dodał.

Poseł PO Tomasz Kostuś pytał w Sejmie, czy rząd planuje zmianę podziału administracyjnego Polski oraz czy planuje utworzenie nowych województw: "To wywołuje zamieszanie i budzi uzasadnione kontrowersje" - ocenił.

"Nie ma obecnie gotowego planu zmian w podziale administracyjnym Polski, PiS nie zapowiadało wprowadzenia zasadniczej reformy administracyjnej kraju" - odpowiedział Zieliński.

"Rząd PiS ze względu na istotną wartość, jaką jest stabilność struktur administracyjnych, nie zamierza dokonywać zasadniczych zmian w istniejącym podziale administracyjnym kraju, chociaż reforma administracyjna z roku 1998 - jak wszystkie reformy tamtego czasu - dzisiaj pokazuje swoje słabości" - przekonywał Zieliński.

Jak dodał, możliwe są natomiast "pewne korekty w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego państwa".

"Plany związane z ewentualnymi korektami wynikają przede wszystkim z idei zrównoważonego rozwoju Polski, a w szczególności z ideą wspierania obszarów o słabszym tempie rozwoju. Tylko pod tym kątem na ten temat prowadziliśmy wstępne analizy" - zastrzegł Zieliński. "Obecnie prowadzone są wstępne analizy tego problemu, nie ma jeszcze żadnych decyzji, ani rozwiązania, przede wszystkim dlatego, że ewentualne zmiany muszą być poprzedzone szczegółowymi danymi, koncepcją, analizami, informacjami o kosztach związanych z wprowadzeniem tych zmian i z ich efektami" - powiedział sekretarz stanu w w MSWiA.

Zapewnił, że ewentualne zmiany będą wprowadzane po konsultacjach społecznych.

"Nie zrobimy niczego,co by nie było akceptowane społecznie" - podkreślił Zieliński.

Jak dodał, jedną z takich zmian, mogłaby być - przedstawiona w programie PiS - korekta polegająca na wyodrębnieniu województwa warszawskiego.

"Rozważana ewentualna zmiana, polegająca na wyodrębnieniu województwa warszawskiego, dałaby szansę na pozyskanie środków unijnych na rozwój pozawarszawskich części województwa mazowieckiego, w ramach idei zrównoważonego rozwoju" - powiedział Zieliński.

Politycy PiS mówili w kampanii parlamentarnej, że mogą zostać utworzone dodatkowe województwa: warszawskie i środkowopomorskie. Premier Beata Szydło pod koniec listopada powiedziała: "Jeśli chodzi o zmiany administracyjne w kraju, to nie ma tej chwili takich prac rozpoczętych przez rząd i nie planujemy, by takie prace w najbliższych miesiącach były rozpoczęte".

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze