Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

BFG: do 14 grudnia 2/3 klientów zawieszonego SK banku wypłacono 84,9 proc. środków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 grudnia 2015, 19:51

  • 0
  • Powiększ tekst

Do 14 grudnia br. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił deponentom upadłego Spółdzielczego banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (handlowa nazwa SK bank) 1 mld 729,4 mln zł, czyli 84,9 proc. środków gwarantowanych - poinformował w środę Mariusz Mastalerz z BFG. Środki te, jak dodał, wypłacono ok. 20,5 tys. deponentów, czyli ok. 61,7 proc.

Wypłaty dla klientów SK banku z BFG realizuje Bank Zachodni WBK. Klienci SK banku zgłaszają się do placówek BZ WBK z dowodem osobistym. Uzyskują wówczas wypłatę w gotówce albo przelew na konto. Wyjątkiem są środki z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które są realizowane przez BFG w formie wypłaty transferowej.

KNF zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa z siedzibą w Wołominie z dniem 21 listopada br. i złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości SK banku. W wyznaczonym przez Komisję terminie nie zgłosił się żaden bank gotowy uczestniczyć w procesie przejęcia SBRzR.

Jeszcze latem, 11 sierpnia 2015 r. KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w SK banku. Zarząd ten ustalił, że bilans banku "wykazywał na dzień 10 sierpnia 2015 r. ujemne kapitały własne oraz odpisy na należności od sektora niefinansowego w wysokości około 1,44 mld złotych (wartość wszystkich należności od sektora niefinansowego wyniosła około 2,8 mld złotych)".

W sprawie SK banku toczy się także postępowanie prokuratorskie z zawiadomienia Komisji, zdaniem której "statutowe władze SBRzR funkcjonujące do czasu wprowadzenia zarządu komisarycznego dopuściły się nieprawidłowości w zarządzaniu ryzykiem kredytowym ujawnionych przez inspekcje KNF". Jak poinformowała w poniedziałek warszawska prokuratura apelacyjna, która w czerwcu przejęła sprawę od praskiej prokuratury okręgowej, śledztwo dot. banku przedłużono do 28 stycznia 2016 r.

Z dniem wystąpienia przez KNF do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa - informowało MF - nastąpiło spełnienie warunku gwarancji w rozumieniu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wobec SK banku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął wtedy działania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wypłat środków gwarantowanych deponentom.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze