Informacje

Rozładunek metanowca w gazoporcie w Świnoujściu trwał od 11 do 19 grudnia, fot. materiały prasowe Polskie LNG
Rozładunek metanowca w gazoporcie w Świnoujściu trwał od 11 do 19 grudnia, fot. materiały prasowe Polskie LNG

Statek LNG wyruszył ze Świnoujścia w drogę powrotną do Kataru

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 grudnia 2015, 17:08

    Aktualizacja: 19 grudnia 2015, 17:16

  • 5
  • Powiększ tekst

Metanowiec, który 11 grudnia br. przypłynął do terminalu LNG w Świnoujściu, zakończył rozładunek i wyruszył w drogę powrotną do Kataru, wcześniej niż przewidywano - wynika z informacji zebranych przez PAP.

"Dziś ok. godz. 14.00 metanowiec »Al Nuaman« opuścił bezpiecznie port w Świnoujściu. Proces schładzania instalacji i rozładunku odbył się bez większych zakłóceń, w konsekwencji czego nie było potrzeby, by zostały wykorzystane przewidziane w harmonogramie bufory czasowe. Instalacja została schłodzona do odpowiedniej temperatury, a w zbiornikach magazynowych po raz pierwszy znajduje się skroplony gaz ziemny. Przechodzimy do kolejnych zadań w ramach procesu rozruchu terminalu" - potwierdził dyrektor komunikacji korporacyjnej w spółce Polskie LNG Maciej Mazur.

Wstępne założenia przewidywały, że rozładunek metanowca zajmie około 12 dni. Finalnie okazało się, że do schłodzenia instalacji i przepompowania ok. 210 tys. m sześć. skroplonego gazu ziemnego wystarczy osiem dni.

Proces rozładunku LNG rozpoczął się od schładzania rurociągów. Temperatura była obniżana w tempie 5-10 stopni Celsjusza na godzinę. Po schłodzeniu rurociągów przyszedł czas na kolejną fazę, czyli schładzanie zbiorników. Po schłodzeniu do temperatury ok. minus 160 stopni Celsjusza rozpoczął się proces wlewania do zbiorników LNG.

Kolejnym punktem w harmonogramie rozruchu terminalu są testy urządzeń umożliwiające wysyłkę gazu do sieci przesyłowej. Jako pierwsze uruchomione zostaną pompy niskociśnieniowe zamontowane w zbiornikach w celu wychłodzenia całej instalacji. Jest to istotne, ponieważ aby terminal mógł pracować, trzeba go utrzymywać w warunkach kriogenicznych. Następnie testowane będą m.in. regazyfikatory.

Następny metanowiec, również w ramach procesu rozruchu instalacji, przypłynie do portu w Świnoujściu w lutym przyszłego roku. Terminal zostanie oddany do użytkowania w drugim kwartale 2016 r.

PAP, sek

Więcej o świnoujskim terminalu LNG czytaj tutaj:

ZAMIAST SŁÓW: Gaz LNG z Kataru już w Świnoujściu

W piątek pierwszy zbiornikowiec z płynnym gazem z Kataru dotrze do gazoportu w Świnoujściu

Chmal: W sprawie gazociągu Nord Stream 2 Berlin walczy o swoje interesy lekceważąc wspólną politykę europejską

Powiązane tematy

Komentarze