Informacje

Uroczystość z okazji święta Wojska Polskiego w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej, fot. materiały prasowe 10bkp.mil.wp.pl
Uroczystość z okazji święta Wojska Polskiego w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej, fot. materiały prasowe 10bkp.mil.wp.pl

101 tysięcy żołnierzy zawodowych dostanie podwyżkę od ministra Macierewicza

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 grudnia 2015, 16:45

    Aktualizacja: 1 stycznia 2016, 10:44

  • 6
  • Powiększ tekst

Od nowego roku wzrośnie uposażenie żołnierzy zawodowych, a wynagrodzenie podstawowe wzrośnie o 300 zł wypłacane dotychczas w ramach dodatku stażowego. Podstawą zmian są rozporządzenia podpisane przez ministra obrony.

Jedno z rozporządzeń opublikowanych w poniedziałek w Dzienniku Ustaw wprowadza nowe stawki dla poszczególnych grup uposażenia.

Jak napisała "Polska Zbrojna", zmiana oznacza, że w zależności od stopnia żołnierze otrzymają miesięcznie o 100-210 zł brutto więcej. Najwięcej zyskają żołnierze w stopniu od starszego chorążego sztabowego wzwyż. Wyższe wynagrodzenia otrzyma ponad 101 tysięcy żołnierzy zawodowych.

Drugie rozporządzenie dotyczy dodatków za długoletnią służbę (3-15 proc. wynagrodzenia zasadniczego zależnie od wysługi). Kwota 300 zł wypłacana dotychczas w ramach dodatku stażowego zostanie wliczona do wynagrodzenia zasadniczego, co zwiększy podstawę innych dodatków, jak zapomogi i nagrody uznaniowe. Wzrośnie też świadczenie urlopowe - zauważa "PZ".

Nowe stawki uposażenia zasadniczego brutto wynoszą od 2900 zł w przypadku szeregowego, przez 4310 zł (podporucznik) ok. 6,8-8,3 tys. - w zależności od grupy - dla pułkowników, do 15410 zł w przypadku czterogwiazdkowego generała.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze