Informacje

fot. PAP / Radek Pietruszka
fot. PAP / Radek Pietruszka

Ostra reakcja ministra Dawida Jackiewicza: zmiany w radzie nadzorczej PKO BP po zapowiedzi podwyżki opłat

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 29 stycznia 2016, 19:12

  • 5
  • Tagi: Dawid Jackiewicz finanse minister skarbu Ministerstwo Skarbu Państwa opłaty bankowe PKO Bank Polski PKO BP podatek bankowy prowizja walne zgromadzenie akcjonariuszy
  • Powiększ tekst

W najbliższym czasie odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP, nastąpią zmiany w radzie nadzorczej banku - poinformował w piątek minister skarbu Dawid Jackiewicz. Bank poinformował, że planuje zmiany w taryfie prowizji i opłat, które mają wejść w życie 1 maja. Część obserwatorów rynku wiązała to z wprowadzaniem podatku bankowego i chęcią jego przerzucenia na klientów.

"Ciężko dyskutować z decyzją banku, która sprawia wrażenie decyzji rutynowej, decyzji, która w tym okresie była podejmowana na przestrzeni ostatnich lat i która niewiele wspólnego, właściwie nic nie ma wspólnego z podatkiem bankowym" - powiedział Jackiewicz dziennikarzom.

Minister skarbu państwa skonkretyzował swoje zarzuty:

"Natomiast bardzo wyraźnie chcę powiedzieć, że sposób komunikowania się ze strony władz banku pozostawia bardzo wiele do życzenia i jest przedmiotem naszej troski, że doszło do takiego zaniedbania. Uważamy, że uzasadnienie dla tego typu podwyżek, dla tego typu zmiany w tabeli marż i opłat, powinno być wcześniej zakomunikowane opinii publicznej, klientom, być może również akcjonariuszom. I z tego powodu wyciągniemy stosowne wnioski, w najbliższym czasie odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, nastąpią zmiany w Radzie Nadzorczej - takie, które spowodują, że będzie większa wrażliwość ze strony rady nadzorczej na decyzje zarządu" - powiedział Jackiewicz.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy możliwa jest zmiana w zarządzie PKO BP, odparł, że to pytanie do Rady Nadzorczej. "To ona musi ocenić to, jak sobie radzą władze spółek z zasadami postawionymi przed nimi. Jeśli dojdą do wniosku, że władze sobie nie radzą, to wtedy będą miały prawo podjąć decyzję o zmianie" - zaznaczył minister.

Pytany, czy dywidenda skarbu państwa z PZU i PKO BP nie zmniejszy się na skutek podatku bankowego, odparł: "dywidendy są zaplanowane" i nic się nie zmienia. "Wiemy jaką kwotę chcemy osiągnąć z dywidend. To było konsultowane, ustalane z władzami poszczególnych spółek" - powiedział.

Skarb Państwa ma 29,43 proc. udziałów w PKO BP.

Bank informował, że planowane zmiany w taryfie prowizji i opłat nie są związane z podatkiem bankowym i nie planuje wprowadzać kolejnych zmian w taryfie w 2016 roku.

PAP, sek

Więcej o zmianach opłat w PKO BP czytaj tutaj:

PKO Bank Polski obniża opłaty dla klientów i to od dawna, taka jest prawda

PKO ma nowy pomysł dla klientów

Komentarze