Informacje

Akcjonariusze PKO BP dokonali zmian w radzie nadzorczej banku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 czerwca 2017, 15:14

  • Powiększ tekst

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP odwołało w czwartek wszystkich dziewięciu członków rady nadzorczej spółki i powołało ich ponownie do RN banku na nową kadencję. Dodatkowo, powołano też dwie nowe osoby

Z uwagi na fakt, iż Zwyczajne Walne Zgromadzenie Banku zostało zwołane na dzień przypadający przed upływem bieżącej kadencji Rady Nadzorczej, zaistniała potrzeba odwołania wszystkich członków obecnej kadencji, a następnie powołania członków Rady Nadzorczej na nową kadencję - zakładała uchwała przyjęta przez akcjonariuszy.

ZWZ banku odwołało wszystkich dziewięciu członków RN. Na wniosek pełnomocnika Skarbu Państwa do nowej rady powołano ponownie: Piotra Sadownika (będzie pełnił funkcję przewodniczącego RN), Grażynę Ciurzyńską (wiceprzewodnicząca RN), Zbigniewa Hajłasza, Adama Budnikowskiego, Wojciecha Jasińskiego, Elżbietę Mączyńską-Ziemacką i Janusza Ostaszewskiego. Dodatkowo, na wniosek pełnomocnika Skarbu Państwa, nowymi członkami rady zostali: Mariusz Andrzejewski i Jerzy Paluchniak.

W radzie zasiadać też będą ponownie: Mirosław Barszcz i Andrzej Kisielewicz.

Wcześniej tego dnia ZWZ PKO BP zdecydowało o niewypłacaniu dywidendy i przeznaczeniu zysku osiągniętego w 2016 roku na kapitał zapasowy i rezerwowy. Na kapitał zapasowy trafi 2,85 mld zł (tj. 98,67 proc. zysku za 2016 r.), a na kapitał rezerwowy 38,3 mln zł. Podjęta uchwała jest zgodna z rekomendacją zarządu banku. PKO BP informował wcześniej, że taki podział zysku jest spójny z deklarowaną przez zarząd i radą nadzorczą decyzją o zastosowaniu się do indywidualnego zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczącego zatrzymania przez bank całości zysku wypracowanego w 2016 r.

Na wniosek pełnomocnika Skarbu Państwa, akcjonariusze zdecydowali o przerwie w obradach ZWZ do 20 lipca br. "W związku z szerokim zakresem i istotnością projektowanych zmian statutu PKO BP zaistniała potrzeba przeprowadzenia dodatkowych analiz z zakresu proponowanych zmian" - uzasadniał pełnomocnik.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych