Informacje

fot. FreeImages.com/Michael & Christa Richert
fot. FreeImages.com/Michael & Christa Richert

Fundusz Mieszkań na Wynajem coraz bardziej popularny

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lutego 2016, 09:25

  • 0
  • Powiększ tekst

Fundusz Mieszkań na Wynajem jak dotąd wzbudził zainteresowanie ok. 2 tys. osób, które złożyło wniosek o wynajem mieszkań w ramach programu - poinformował prezes zarządu BGK Nieruchomości Ryszard Słowiński. Fundusz Mieszkań na Wynajem zamknął 2015 r. liczbą 2,4 tys. zakontraktowanych lokali.

"Od samego początku Fundusz Mieszkań na Wynajem cieszy się dużą popularnością. Od początku naszej działalności ok. 2 tys. osób złożyło wniosek o wynajem mieszkań w Funduszu" - powiedział prezes BGK Nieruchomości. Wskazywał, że wśród wynajmujących znajdują się zarówno rodziny z dziećmi, jak i single oraz seniorzy. Podał, że pierwsze aplikacje o mieszkania na wynajem zostały złożone 7 stycznia 2015 r., a pierwsza osoba wprowadziła się 13 marca 2015 r.

FMnW ma do końca 2020 roku dostarczyć na rynek mieszkaniowy ok. 20 tys. mieszkań na wynajem. Proponowane mieszkania są wykończone w dobrym standardzie, z wyposażoną łazienką i kuchnią, a w przypadku lokali w Piasecznie także w pełni umeblowane. Czynsz jest uzależniony od wielkości mieszkania, lokalizacji oraz ceny za jaką Fundusz Mieszkań na Wynajem nabył nieruchomość. W ramach współpracy oferowane jest również całodobowe wsparcie najemcy przez Centrum Obsługi Klienta i zarządcę budynku.

"Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW) jest pionierską inicjatywą Banku Gospodarstwa Krajowego, którego misją jest wspieranie inicjatyw pobudzających rozwój społeczno-gospodarczy" - powiedział Słowiński. Jak dodał Fundusz Mieszkań na Wynajem jest funduszem inwestycyjnym i działa w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych i zaakceptowaną przez inwestora strategię.

"Wyznaczamy nowe standardy i przez to w ciągu zaledwie kilku miesięcy staliśmy się głównym graczem na rynku i ekspertem w zakresie instytucjonalnego wynajmu mieszkań" - ocenił Słowiński. "Strategia Funduszu przewiduje inwestycje w 7 aglomeracjach w Polsce" - dodał.

W I kw. br. do oddania przygotowywana jest inwestycja w Krakowie (45 mieszkań). Ponad 100 mieszkań zostanie oddanych najemcom we Wrocławiu, 229 mieszkań w Warszawie oraz 146 mieszkań w Katowicach. Inwestycja we Wrocławiu oraz w Warszawie będzie dostępna w pierwszym kwartale 2017 roku. Mieszkania w Katowicach będą gotowe dla najemców nieco później - w II kwartale 2017 roku. Planowane są także inwestycje w Łodzi.

2015 rok Fundusz zamknął liczbą zakontraktowanych 2 400 mieszkań, z czego 380 zostało już oddanych do wynajmu, kolejnych 1 071 jest już zakupionych, a 949 jest w trakcie finalizacji decyzji inwestycyjnej. Aktualnie mieszkania udostępnione najemcom znajdują się w Poznaniu, aglomeracji warszawskiej (w Piasecznie) oraz w Gdańsku na terenie osiedla Browar Gdański.

Słowiński tłumaczył, że z uwagi na realizowany proces inwestycyjny, który trwa 2-3 lata, płatności na rzecz deweloperów wynikające z podpisanych umów są rozkładane w czasie, w przypadku większości inwestycji Fundusz kontraktuje finansowanie na koniec, to znaczy płatności są dokonywane po zakończeniu inwestycji. Wobec takiej strategii w chwili obecnej nieznaczna ilość środków budżetu FMnW została bezpośrednio wypłacona. "Jedynie możemy powiedzieć o ok. 110 mln złotych, które były przeznaczone na zakup ogółem powierzchni użytkowej mieszkań trzech udostępnionych już nieruchomości (Poznań, Warszawa, Gdańsk - PAP)" - wskazał prezes BGK Nieruchomości.

Jak mówił Słowiński Fundusz proponuje mieszkania różnej wielkości. "Chcielibyśmy, aby w dominującej części w naszych budynkach były mieszkania jedno i dwupokojowe, gdyż takie cieszą się największym zainteresowaniem ze strony najemców" - wskazywał prezes.

Podał, że umowa z najemcą zawierana jest na okres do 4 lat, jednak większość zawarta jest na ok. 2 lata.

"Daje to przede wszystkim najemcom gwarancje stabilnego i pewnego najmu w długim okresie. Z naszej strony zależy nam na tym, abyśmy udostępniali nasze mieszkania najemcom zweryfikowanym i stabilnym" - podkreślał prezes. Najem od Funduszu zapewnia wiele możliwości - np. najemca może zamienić mieszkanie na większe lub na lokal w innym mieście - zaznaczył.

"W naszym przekonaniu zostały spełnione wszelkie plany i cele, jakie były założone na pierwszy rok działalności Funduszu" - podsumował. Zapowiedział także, że każdy kolejny rok będzie dużo intensywniejszy jeżeli chodzi o nieruchomości, które będą oddawane do użytku.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze