Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Jest czasowe porozumienie Polska-Rosja w sprawie zezwoleń na przewozy towarowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 lutego 2016, 20:47

  • Powiększ tekst

Przedstawiciele rządów Polski i Rosji zawarli w piątek czasowe porozumienie dotyczące zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe, które ma obowiązywać do 15 kwietnia. Rosja ma do tego czasu zmienić część regulacji, które uderzały w polski transport. Według ministerstwa infrastruktury ruch ciężarówek między Polską a Rosją powinien zostać wznowiony na początku przyszłego tygodnia.

Ustalono, że strony wymienią się zezwoleniami, które będą ważne do 15 kwietnia 2016 roku. Polscy przewoźnicy otrzymają 20 tys. zezwoleń - 10 tys. ogólnych i 10 tys. na przewozy z/do krajów trzecich - wyjaśniło ministerstwo infrastruktury w komunikacie po rozmowach. Stronie rosyjskiej również przysługuje 20 tys. zezwoleń - 19,5 tys. ogólnych i 500 na przewozy z/do krajów trzecich.

Jednocześnie strona rosyjska zmieni znaczną część regulacji, jakie uderzały w polskich przewoźników. Ma to nastąpić w okresie do 15 kwietnia - poinformował w Moskwie polski negocjator, wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

"Dzisiaj została podjęta decyzja, że znaczna część tych regulacji, które wprowadziła strona rosyjska, a które bardzo uderzały w polski transport, zostanie przepracowana. Został wyznaczony termin tego; 15 kwietnia to jest termin, w którym będą traciły moc te zezwolenia, które będą wydane na okres przejściowy, o którym dzisiaj rozmawialiśmy" - oświadczył wiceminister.

"Do 15 kwietnia też strona rosyjska zobowiązała się, że wprowadzi nowe rozwiązania prawne, które cofną te najbardziej dotkliwe, a mam nadzieję, że wszystkie te rozstrzygnięcia, które nie wynikają z mechanizmów rynkowych, tylko tak naprawdę są krokiem administracyjnym" - mówił Szmit po zakończonych polsko-rosyjskich rozmowach dotyczących samochodowych przewozów towarowych.

Jak podkreślił, podpisany w piątek protokół "kończy okres, w którym nie było normalnego transportu między Polską a Federacją Rosyjską".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP), sek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych