Informacje

Debiutanci na liście najbogatszych Polaków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 lutego 2016, 12:37

    Aktualizacja: 25 lutego 2016, 12:44

  • 1
  • Powiększ tekst

Głośny ranking „Forbesa” od lat ma wielu stałych bywalców, ale za każdym razem na listę trafiają też zupełnie nowe nazwiska. W tym roku debiutantów jest wyjątkowo dużo, bo aż trzydziestu. Kim są i na czym zbili majątek?

W tym roku debiutanci bardzo licznie zasilili listę 100 najbogatszych Polaków, a niektórym z nich udało się nawet wedrzeć do elitarnej pierwszej „dziesiątki”. Na wysokiej, siódmej pozycji rankingu wylądowali Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie, potentaci rynku suplementów diety i leków bez recepty. Rodzeństwo Furmanów kontroluje dziś spółkę Aflofarm, założoną jeszcze przez ich ojca Andrzeja. I idzie im świetnie – „Forbes” oszacował ich majątek na 1,61 miliarda złotych.

Na działalności w branży farmaceutycznej fortunę zbił również Stanisław Jedliński, kolejny debiutant na tegorocznej liście najbogatszych. Właściciel Olimp Laboratories, firmy zajmującej się produkcją suplementów diety, znalazł się na 41. miejscu rankingu z majątkiem w wysokości 679 mln złotych.

W tym roku miliarderem i zarazem debiutantem na liście „Forbesa” został też Paweł Marchewka, założyciel i prezes Techlandu, studia zajmującego się produkcją gier komputerowych. Od kilku lat gry tworzone we Wrocławiu podbijają światową branżę, a największy sukces odniosła zeszłoroczna produkcja pt. „Dying Light”, która Marchewce i jego firmie zapewniła stałą obecność wśród największych – nomen omen – graczy na rynku gier. I 25. pozycję na liście „Forbesa” (majątek Marchewki to okrągły miliard złotych).

Cały czas naprawdę duże pieniądze zarabia się również na bardziej tradycyjnym biznesie, takim jak na przykład produkcja mebli. Tutaj gwałtownym wzrostem zaimponował kolejny debiutant: Aleksander Ćwik, właściciel Agata Meble, który z majątkiem w wysokości 510 mln złotych zajmuje dziś 58. miejsce na liście najbogatszych Polaków. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w 2012 roku zysk operacyjny spółki Ćwika wynosił „zaledwie” 3,3 mln złotych. W zeszłym było to już z kolei 65,2 mln złotych, co dobrze odzwierciedla świetną dynamikę wzrostu Agata Meble.

Wśród debiutantów na liście najbogatszych Polaków magazynu „Forbes” znaleźli się też: Ryszard Jędraszek, producent dźwigów ZBUD z Dąbrowy Górniczej (74. miejsce z majątkiem szacowanym na 436 mln zł); Roman Sobczyk, który pod marką Sokpol produkuje soki pod markami własnymi sieci handlowych (54. miejsce z majątkiem szacowanym na 542 mln złotych); a także 75-letni Zbigniew Grycan, najstarszy debiutant na liście, który po okrągłych dziesięciu latach produkcji lodów pod nazwą „Grycan” znalazł się na ostatnim miejscu rankingu (100. miejsce z majątkiem szacowanym na 340 mln zł).

Powiązane tematy

Komentarze