Kosmetyki, słodycze, samochody… kim są najbogatsze kobiety świata?
Choć w rankingu najbogatszych kobiet świata nie brakuje pań, które zbudowały swoje biznesy od podstaw, to aby znaleźć się na samym szczycie listy, trzeba majątek… odziedziczyć.
Po dwóch latach przerwy na czoło listy najbogatszych kobiet świata 2016 według amerykańskiego magazynu Forbes powróciła Liliane Bettencourt. Jej majątek wyniósł 36,1 mld dol., co dało jej również 11. miejsce wśród najbogatszych ludzi świata. Majątek Francuzki w ciągu roku stopniał jednak o 4 mld dol. - główną przyczyną była malejąca wycena akcji L’Oreal - Liliane Bettencourt jest głównym udziałowcem kosmetycznego potentata.
Miliarderka ucierpiała jednak nie tylko w wyniku sił rynkowych. Jak pisze Forbes, w maju 2015 roku osiem osób, w tym byli zarządzający majątkami oraz fotograf celebrytów François-Marie Banier, zostało skazanych za wyłudzenie od 93-latki milinów euro. Banier usłyszał karę trzech lat więzienia i nakaz zapłaty 172 mln dol. odszkodowania. Skazani odwołali się od wyroku, kolejna rozprawa odbędzie się w maju tego roku.
Drugie miejsce wśród najbogatszych kobiet świata zajęła Alice Walton, przedstawicielka słynnej i majętnej rodziny założycieli handlowego potentata Wal-Mart. Jej majątek szacuje się na 32,3 mld dol., czyli aż 7,1 mld dol. mniej niż rok wcześniej - podobnie jak w przypadku Bettencourt, to efekt spadających cen akcji. W przeciwieństwie do swoich braci Roba i Jima, Alice nie jest zaangażowana w prowadzenie biznesu założonego przez jej ojca, Sama Waltona w 1972 roku. Mimo tego jest jedną z dziedziczek fortuny zbudowanej dzięki sieci sklepów Wal-Mart.
Ostatnie miejsce na podium zajmuje inna dziedziczka biznesowego imperium - Jacqueline Mars. Jej majątek sięga 23,4 mld dol., czyli o 3,2 mld dol. mniej niż w poprzednim zestawieniu najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes. Po śmierci ojca w 1999 roku Jacqueline wraz z braćmi odziedziczyli produkujący m.in. słodycze i karmę dla zwierząt koncern Mars. Żadne z rodzeństwa nie pełni aktywnej roli w zarządzaniu firmą, której roczne przychody przekraczają 33 mld dolarów.
Na kolejnej pozycji również znajduje się miliarderka, która swoją fortunę zawdzięcza słodyczom. Maria Franca Fissolo to wdowa po Michele Ferrero, twórcy Ferrero Group, który zmarł w lutym ubiegłego roku. Swojej żonie pozostawił majątek wart 22,1 mld dol. Rodzinna firma zarządzana jest przez Fissolo oraz jej syna, Giovanniego, który pełni funkcję prezesa. Ferrero Group to producent m.in. Nutelli, czekoladek Kinder i Tic-Taców.
Piątą najbogatszą kobietą świata jest Susanne Klatten. Niemka od lat przejmowała coraz większe pakiety akcji BMW od swojej matki Johanny Quandt (w ubiegłym roku zajęła dziewiąte miejsce wśród najbogatszych), jednak wyszło to na jaw dopiero po jej śmierci w sierpniu 2015 roku. Majątek Klatten jest obecnie wart 18,5 mld dol. Wraz z bratem Stefanem są właścicielami prawie połowy akcji BMW. Susanne Klatten kieruje spółką niemiecką farmaceutyczną i chemiczną Altana AG, której roczna sprzedaż sięga 2 mld dolarów.
Poza pierwszą dziesiątkę wypadła natomiast ubiegłoroczna liderka listy najbogatszych kobiet, Christy Walton. Majątek jednej z dziedziczek fortuny Sama Waltona uległ znacznemu zmniejszeniu po tym, jak na jaw wyszły szczegóły testamentu zmarłego męża Christy i sposobu podziału jego posiadłości pomiędzy ją a ich 29-letniego syna Lukasa. Tym samym wartość majątku Christy zmalała do 5,2 mld dol., za to na liście miliarderów znalazł się kolejny przedstawiciel klanu Waltonów - Lukas zadebiutował z majątkiem o wartości 10,4 mld dolarów.
W ciągu minionego roku majątek 31 kobiet spadł poniżej magicznej granicy miliarda dolarów, a 6 miliarderek zmarło. Na liście najbogatszych zadebiutowało natomiast 27 pań, a trzy powróciły do zestawienia po tym, jak wypadły z niego w poprzednich latach.
Wartość majątków najbogatszych ludzi świata Forbes wyliczył biorąc pod uwagę wycenę akcji i kursy walut z 12 lutego 2016 roku. Od tego czasu wartość badanych majątków mogła się zmienić.
ak