Informacje

Bill Gates, fot. Foter.com/OnInnovation/CC BY-ND
Bill Gates, fot. Foter.com/OnInnovation/CC BY-ND

Lista najbogatszych ludzi na świecie według „Forbesa”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 marca 2016, 15:45

    Aktualizacja: 1 marca 2016, 15:50

  • 3
  • Powiększ tekst

Amerykański „Forbes” opublikował dziś listę najbogatszych ludzi na świecie. Na pierwszym miejscu wciąż znajduje się Bill Gates, ale w czołówce doszło do kilku interesujących roszad.

Już trzeci rok z rzędu listę otwiera Bill Gates, którego majątek amerykański „Forbes” oszacował na 75 miliardów dolarów. I choć w ciągu tych 12 miesięcy Gates stracił 4,2 miliarda, to wciąż pozostaje najbogatszym człowiekiem na świecie.

Na drugą pozycję w rankingu awansował Amancio Ortega z majątkiem w wysokości 67 mld dolarów. W ten sposób właściciel Zary zajął miejsce Carlosa Slim Helu, który w tym roku znalazł się na czwartej pozycji, po tym jak gwałtowny spadek akcji należącej do niego firmy telekomunikacyjnej doprowadził do obniżenia jego majątku z 77 do 50 mld dol.

Pozycję sprzed roku zachował natomiast Warren Buffett, któremu majątek w wysokości 60,8 mld dolarów ponownie zagwarantował ostatnie miejsce na podium.

W minionym roku spadki na światowych rynkach doprowadziły do skurczenia niejednego majątku, ale nie w przypadku Marka Zuckerberga. Szef Facebooka wzbogacił się o 11,2 mld dolarów, co po raz pierwszy w historii dało mu miejsce w pierwszej „dziesiątce” rankingu. Zuckerberg z majątkiem wynoszącym 44,6 mld dol. znalazł się na miejscu 6.

Oto pierwsza dziesiątka najbogatszych ludzi na świecie wg „Forbesa”:

1: Bill Gates – 75 mld dol.

2: Amancio Ortega – 67 mld dol.

3: Warren Buffett – 60,8 mld dol.

4: Carlos Slim Helu – 50 mld dol.

5: Jeff Bezos – 45,2 mld dol.

6: Mark Zuckerberg - 44,6 mld dol.

7: Larry Ellison – 43,6 mld dol.

8: Michael Bloomberg – 40 mld dol.

9: Charles Koch – 39,6 mld dol.

9: David Koch – 39,6 mld dol.

To już 30. wydanie listy najbogatszych ludzi na świecie, przygotowywanej co roku przez amerykańskiego „Forbesa”. Redakcja magazynu prześwietliła majątki 1810 miliarderów z całego świata, którzy w sumie posiadają 6,48 biliona dolarów. Z listy zniknęło 221 osób i jednocześnie pojawiło się na niej 198 debiutantów. Co ciekawe, tym razem tylko dwóm osobom z pierwszej „dwudziestki” udało się zachować pozycję sprzed roku – Billowi Gates’owi (miejsce 1.) i Warrenowi Buffetowi (miejsce 3.).

MK

Powiązane tematy

Komentarze