Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

MSP prześwietli wydatki spółek Skarbu Państwa m.in. na szkolenia i konsulting

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 marca 2016, 11:18

  • Powiększ tekst

Wydatki spółek Skarbu Państwa w latach 2013-15 pod lupą resortu skarbu. MSP chce analizy wydatków na usługi m.in. konsultingowe, doradcze, marketingowe i szkoleniowe. To działania w ramach wzmacniania nadzoru właścicielskiego.

"Ministerstwo Skarbu Państwa poprosiło swoich przedstawicieli w radach nadzorczych nadzorowanych spółek o wprowadzenie do porządku obrad punktu o wydatkach, jakie w latach 2013-2015 spółki poniosły na usługi consultingowe, PR, doradcze, marketingowe i szkoleniowe" - podkreśliło biuro prasowe MSP.

"MSP poprosiło o analizę tych wydatków także w spółkach-córkach, spółkach-wnuczkach i innych podmiotach powiązanych. Takie oceny w radach nadzorczych powinny być standardową, regularną procedurą, co do tej pory nie miało miejsca. MSP poprosiło o analizę takich wydatków w ramach wzmacniania nadzoru właścicielskiego" - dodano.

O wzmacnianiu nadzoru właścicielskiego w spółkach Skarbu Państwa szef MSP Dawid Jackiewicz mówił w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządów PiS. Chcemy zastąpić Ministerstwo Skarbu Państwa taką instytucją, która będzie skoncentrowana tylko i wyłącznie na nadzorze właścicielskim - podkreślał.

W nowym podmiocie, który ma powstać - zgodnie z zapowiedziami Jackiewicza najpóźniej do połowy przyszłego roku - znajdą się najważniejsze spółki SP. Wśród nich minister wymienił: KGHM, Grupę Azoty, PLL LOT, PKO BP, PZU. Jak mówił, znajdą się też tam być może grupy związane z sektorem energetycznym, co będzie zależało od współpracy z ministrem energii. Głównym celem nowego podmiotu ma być dbałość o wzrost wartości spółek Skarbu Państwa.

"Nowoczesny, skuteczny nadzór ma oznaczać uszczelnienie bardzo wielu obszarów, w których dochodziło do patologii" - przekonywał minister skarbu.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych