Informacje

 fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Na ubezpieczenie mieszkania wydajemy do 300 zł rocznie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 marca 2016, 09:05

    Aktualizacja: 13 marca 2016, 09:49

  • 1
  • Powiększ tekst

Najczęściej ubezpieczamy ruchomości domowe (61 proc.), w drugiej kolejności mury i elementy stałe (57 proc.). Za polisę płacimy od 100 do 500 zł rocznie (74 proc.), a kupujemy ją najchętniej u agenta (72%) – wynika z raportu „Polak na swoim. Ubezpieczenia nieruchomości w Polsce”, opracowanego przez Liberty Ubezpieczenia na podstawie badań ARC Rynek i Opinia.

Co i jak ubezpieczamy?

61 proc. ubezpieczonych wykupuje ochronę ruchomości domowych. Niemal tyle samo, bo 57 proc. zabezpiecza także mury i/lub elementy stałe. 46 proc. wykupuje OC w życiu prywatnym, a 26 proc. – także assistance mieszkaniowe. Jednak aż 12 proc. badanych nie wie, z jakich elementów składa się ich polisa.

„Kupując ubezpieczenie często kierujemy się ceną, ale nie zawsze dociekamy już, co za nią stoi i kiedy dochodzi do szkody jesteśmy rozczarowani. Towarzystwa różnie określają warunki i zakres umowy. Aby uniknąć rozczarowań i nieporozumień, należy przed zakupem polisy dokładnie poznać jej warunki” – tłumaczy Ilona Tomaszewska, kierownik ds. produktów indywidualnych w Liberty Ubezpieczenia.

tytuł

Rys. 1. Posiadane ubezpieczenia nieruchomości

Ponad 55 proc. respondentów ubezpiecza się na wypadek zdarzeń losowych, a 6 proc. wybiera ochronę przed włamaniem. 38 proc. wykupiło ubezpieczenie wszystkich ryzyk (all risk).

Dlaczego decydujemy się na polisę?

Osoby, które wykupują ubezpieczenie nieruchomości, zazwyczaj są po prostu przezorne. Uważają, że lepiej być ubezpieczonym (65 proc.) i nie popadać w niepotrzebne koszty w razie wystąpienia szkody (44 proc). 26 proc. to pragmatycy, którzy potrzebowali polisy, żeby wziąć kredyt hipoteczny. 15 proc. badanych miało kiedyś szkodę, więc doskonale wie, czym grozi brak ubezpieczenia. 13 proc. dostało dobrą ofertę. 3 proc. mieszka w niebezpiecznej okolicy i boi się włamania.

Pod względem metody zakupu ubezpieczenia jesteśmy raczej tradycyjni. 72 proc. Polaków ubezpiecza dom i mieszkanie u agenta. 15 proc. robi to w banku, a tylko 11 proc. dokonuje zakupu przez Internet i telefon. Odpowiednio po 2 proc. badanych wykupiło swoją polisę przez spółdzielnię mieszkaniową.

Ile płacimy za ubezpieczenie?

Najczęściej składka roczna mieści się w granicach 100-200 zł – tyle wydało na ostatnie ubezpieczenie 31 proc. Polaków. 8 proc. zapłaciło za polisę nawet mniej, czyli kilkadziesiąt złotych. 25 proc. badanych przeznaczyło na ubezpieczenie nieruchomości 200-300 zł, a 18 proc. – 300-500 zł. Tylko 2 proc. wydało na ochronę domu lub mieszkania ponad 1000 zł.

tytuł

Rys. 2. Kwota wydana na ubezpieczenie

Z tego wynika, że aż 39 proc. obecnie ubezpieczonych nie zapłaciło za swoją polisę więcej niż 200 zł.

Co jest dla istotne przy zakupie ubezpieczenia?

Każdy z nas w trochę inny sposób porównuje dostępne oferty. 60 proc. badanych przy wyborze ubezpieczenia mieszkania lub domu zwraca uwagę na wiarygodność firmy ubezpieczeniowej. W dalszej kolejności Polacy uważają za istotne: dobrą ofertę cenową towarzystwa (53 proc.), pozacenowe warunki ubezpieczenia (51 proc.), wysokość odszkodowania (43 proc.), szybkość wypłaty odszkodowania (41 proc.) i wysoką jakość obsługi (30 proc.). Dla 25 proc. z nas ważna jest także wygoda. 21 proc. badanych przy wyborze ubezpieczenia kieruje się dobrym osobistym doświadczeniem z danym towarzystwem.

Dlaczego nie ubezpieczamy mieszkania?

Nie ubezpieczamy nieruchomości głównie z uwagi na cenę - 40 proc. badanych twierdzi, że polisa jest zbyt droga. Z kolei 27 proc. nie wierzy, że odszkodowanie zrekompensuje ewentualne straty. 25 proc. uważa, że nie ma nic do stracenia, biorąc pod uwagę brak drogich mebli i wartościowych sprzętów. 18 proc. nie znalazło dla siebie odpowiedniej oferty. 16 proc. nie boi się włamania ze względu na dobrą opinię okolicy, w której mieszka, a 9 proc. zakłada, że dzięki własnej wytężonej uwadze może uniknąć zniszczeń. 3 proc. badanych było w trakcie wyboru ubezpieczenia w momencie wypełniania ankiety.

Oprac.sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze