Informacje

fot. Foter.com/lebribri/CC BY-SA
fot. Foter.com/lebribri/CC BY-SA

Boeing szuka oszczędności. Zwolni ponad 4,5 tys. pracowników

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 marca 2016, 14:00

  • 0
  • Powiększ tekst

Boeing, największy na świecie producent samolotów, planuje zwolnić do połowy roku ponad 4,5 tys. osób. Lotniczy gigant ma problem z zamówieniami i chce zmniejszyć koszty.

Rzecznik koncernu poinformował, że około 1,6 tys. pracowników odejdzie w ramach programu dobrowolnych zwolnień. Cięcia w zatrudnieniu dotkną przede wszystkim część koncernu zajmującą się produkcją samolotów pasażerskich. Zwolnienia dotyczyć będą szeregowych pracowników, ale również kadry zarządzającej - pracę stracić może nawet kilkuset menedżerów - podaje BBC.

Na koniec 2015 roku Boeing zatrudniał 161 tys. osób, co oznacza, że program zwolnień obejmie około 3 proc. pracowników koncernu.

Zwolnienia mają związek ze spadającym popytem na samoloty Boeinga. Wprawdzie w ubiegłym roku koncern dostarczył rekordową liczbę 762 samolotów, czyli nawet więcej niż sam wcześniej szacował, jednak miniony rok przyniósł również znaczny spadek w liczbie zamówień na nowe maszyny.

Spadki dotyczą przede wszystkim klientów z Bliskiego Wschodu i Azji, którzy w ostatnich latach składali największe zamówienia na samoloty amerykańskiego koncernu. Boeing traci również rynek na rzecz swojego największego konkurenta, czyli Airbusa.

Niewykluczone jednak, że niedługo wrócą lepsze czasy dla koncernu. Obecnie Boeing ma w portfelu zamówień 5795 samolotów, które przy obecnym tempie będzie produkować przez najbliższe 7,5 roku. A skoro fabryki pracują pełną parą, część linii lotniczych nie jest skłonna składać nowe zamówienia i wydawać miliardy dolarów na samoloty, które otrzymają dopiero za 7-8 lat.

ak/BBC

Powiązane tematy

Komentarze