Informacje

Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Szydło: Finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 marca 2016, 11:58

  • 0
  • Powiększ tekst

Finansowanie programu Rodzina 500 plus jest bezpieczne i w następnych latach będzie również dobrze przebiegało - zapewniła w czwartek premier Beata Szydło. Podkreśliła, że pieniądze z programu, w sumie 17 mld zł w tym roku, zasilą polską gospodarkę.

Program Rodzina 500 plus, który wprowadziła ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, rusza 1 kwietnia. Zgodnie z nim, rodzinom, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożne rodziny będą mogły otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko.

"Jesteśmy podekscytowani, czy wszystko będzie dobrze przebiegało. Wierzę w to, że tak, że wszystkie służby, które mają przygotowywać, obsługiwać program staną na wysokości zadania" - powiedziała szefowa rządu Beata Szydło w "Sygnałach dnia" w czwartek. Podkreśliła, że rząd realizuje program, który jest potrzebny zarówno rodzinom, jak i gospodarce.

Premier pytana o to, jak w kolejnych latach będzie ten program finansowany, powiedziała, że rząd jest na przygotowany. "W tym roku pieniądze są zabezpieczone w budżecie. W przyszłym roku jestem również spokojna o to, że te pieniądze będą zabezpieczone. Minister finansów pracuje w tej chwili nad uszczelnieniem systemu podatkowego; wprowadzamy nowe podatki od instytucji finansowych, od banków i od hipermarketów, i wszystko wskazuje na to - biorąc pod uwagę analizę wpływów podatkowych w tym roku - że rzeczywiście są to te zmiany (...), które idą w dobrym kierunku" - powiedziała Szydło.

Zaapelowała do polityków opozycji, by nie wprowadzali zamieszania informując, że środków nie starczy albo że trzeba będzie zabrać pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

"Finansowanie Programu 500 plus jest bezpieczne, zabezpieczone i w następnych latach będzie również dobrze przebiegało - powiedziała. Zaznaczyła, że te pieniądze trafią na rynek w Polsce, zasilą polską gospodarkę. "Spodziewamy się, że będą wyższe wpływy podatkowe. Spodziewamy się, że dzięki tym środkom finansowym, a w momencie, kiedy uruchomimy również programy mieszkaniowe, to będzie jeszcze większy napływ gotówki na rynek. Również dostanie takiego dodatkowego impulsu polska gospodarka" - mówiła Szydło.

Dodała, że wszystkie te plany wymagają spokojnej pracy i przygotowania. "Dlatego pan minister finansów te projekty ustaw, które wprowadza, które przyjmuje, robi bardzo ostrożnie, ale też ma kompleksowy plan zmiany w systemie podatkowym w Polsce, co jest dobrym rozwiązaniem dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że obecny system podatkowy nie spełniał oczekiwań" - powiedziała szefowa polskiego rządu. W tym kontekście wskazała na konieczność uszczelnienia systemu i jego uproszczenie, by podatnicy nie musieli zdawać się na interpretacje i szukanie doradztw podatkowych. "Powinien być prosty, jasny podatek" - powiedziała.

Świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus wypłacane będą przez gminy. Wnioski będzie można składać w formie papierowej lub online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez internetową Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na złożenie wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze