Informacje

Prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju fot. PAP/Jacek Turczyk
Prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju fot. PAP/Jacek Turczyk

RMF FM: prezydent chce złagodzić bankom ciężary pomocy frankowiczom

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 kwietnia 2016, 07:51

    Aktualizacja: 8 kwietnia 2016, 07:52

  • 22
  • Powiększ tekst

Kancelaria Prezydenta szykuje spore zmiany w projekcie ustawy o pomocy frankowiczom – informuje radio RMF FM. Ustawa ma być mniej bolesna dla banków. To efekt ostatnich wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego, która twierdzi, że na przewalutowaniu kredytów we frankach banki straciłyby nawet 70 miliardów złotych. Dla osób spłacających kredyty we frankach warunki wsparcia mają zostać bez zmiany.

Kancelaria Prezydenta dalej chce, żeby banki zwróciły klientom, to co zarobiły na spreadach, czyli na zawyżaniu kursów franka. Po drugie, klienci dalej mogą liczyć na przewalutowanie. Złagodzeniu mają ulec koszty dla banków – nie będą musiały 70 mld zł płacić jednorazowo, ale kwota ta ma zostać rozłożona w czasie.

Dlatego kancelaria chce zaangażować w cały projekt którąś z instytucji finansowych – np. Bankowy Fundusz Gwarancyjny albo Narodowy Bank Polski. Ten miałby - mówiąc w uproszczeniu - pożyczyć bankom pieniądze na tę wymuszoną pomoc frankowiczom.

To by oznaczało, że banki nie musiałyby jednorazowo ponosić kosztu – trzymając się wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego - 70 miliardów zł. Gdyby całość zostałaby skredytowana przez NBP na 20-30 lat, wtedy banki płaciłyby za 2-3 miliardy złotych rocznie, co byłoby znacznie mniej bolesne dla sektora finansowego w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda będzie przekonywał władze Narodowego Banku Polskiego do pomocy w całej operacji,w sytuacji, gdy w maju będzie wybierał nowego prezesa tej instytucji. Kadencja obecnego szefa NBP Marka Belki kończy się bowiem w połowie roku.

Szczegóły całego mechanizmu mają być znane przed planowanym na 18 kwietnia posiedzeniem Komitetu Stabilności Finansowej.

Źródło: RMF.FM, wPolityce.pl

Powiązane tematy

Komentarze