Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Rok 2015 był udany dla małych i średnich firm notowanych na GPW

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 12 kwietnia 2016, 08:27

    Aktualizacja · 12 kwietnia 2016, 10:12

  • 0
  • Tagi: biznes giełda gospodarka
  • Powiększ tekst

Wyniki za czwarty kwartał spółek notowanych na GPW były dobre. Jak powiedział Adam Łukojć, zarządzający portfelami w Skarbiec TFI, dotyczy to zarówno spółek małych, jak i średnich. Wśród dużych spółek nienajlepsze wyniki zanotowały banki.

Problemy spotkały również podmioty z sektora wydobywczego, które dokonały bardzo dużych odpisów w sprawozdaniach wynikowych rocznych, co dotyczyło także firm z sektora energetycznego.

– Wyniki małych i średnich spółek były dobre – zwłaszcza w takich sektorach, jak informatyka, budownictwo i nieruchomości. Cykliczną poprawą odnotowała również branża chemiczna, co było związane z niską ceną gazu – zyskał na tym m.in. PGNiG, który w 2015 roku osiągnął bardzo dobre rezultaty.

Podobna sytuacja dotyczyła branży paliwowej. Niskie ceny ropy zdecydowanie były dla niej korzystne, ale z drugiej strony odbiły się na kondycji przemysłu wydobywczego i m.in. wynikach zaraportowanych przez KGHM. Mimo to z optymizmem oceniam perspektywy na 2016 rok. Chodzi zwłaszcza o grupę małych i średnich spółek, bo to w niej liczba podmiotów generujących gotówkę jest duża.

Bez wątpienia kurs GPW jako spółki będzie zależał od obrotów. Przy obecnej zmienności mają one szansę być stosunkowo wysokie. Wszystko zależeć będzie jednak od wyników poszczególnych spółek, bo to one bezpośrednio wpłyną na kondycję giełdy – ocenił Łukojć.

eNewsroom/ as/

Komentarze