BILANS 2015: Surowce - poprzedni rok okresem zagrożeń i niepokoju
Dobiega końca rok 2015 – niespokojny i pełen nie zawsze dobrych zmian – zarówno w Polsce, jak i na świecie. W skali globalnej mieliśmy do czynienia z destabilizacją polityczną, niewygaszonym konfliktem na Ukrainie, zwarciem między Rosją a Turcją oraz działaniami Państwa Islamskiego. W Polsce natomiast nastąpił czas wielkich zmian, niespodziewana porażka Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich oraz przejęcie pełni władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.
Jak powiedział Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, skutkiem zmiany rządu jest przyspieszenie legislacyjne, nocne, długie obrady sejmu i próby opanowania różnych przyczółków władzy przez partię rządząca.
– W sprawach gospodarczych decydująca jest niska cena ropy naftowej, która wpływa na światową gospodarkę i sytuację poszczególnych krajów. Spadek ropy powoduje, że szereg państw opierających wpływy budżetowe na sprzedaży surowców energetycznych wchodzą w okres kryzysu finansowego – czego przykładem może być Rosja. Podsumowując, rok 2015 był nienajlepszy zarówno dla świata, jak i Polski – pomimo tego, że wyniki gospodarcze nie są złe. Istnieje jednak wiele zagrożeń, a pespektywy na kolejne lata są niezwykle niejasne – zauważa Arendarski.
eNewsroom/ as/