Informacje

Gigant w tarapatach: Apple z najgorszymi wynikami finansowymi od 13 lat!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 kwietnia 2016, 12:53

  • 1
  • Powiększ tekst

Apple opublikował swoje wyniki finansowe za II kwartał fiskalny 2016 roku. I co tu dużo mówić – są słabe, najsłabsze od 2003 roku. A głównym winowajcą jest iPhone, czyli flagowy produkt koncernu z Cupertino. Co się dzieje z gigantem?

Słabe wyniki finansowe Apple’a rozczarowują, ale raczej nie zaskakują. Zarówno spadek sprzedaży iPhone’ów, jak i pierwszy kwartalny spadek przychodów przewidywali już wcześniej analitycy.

W II kwartale tego roku fiskalnego przychody Apple’a wyniosły 50,6 mld dol i były o 13 proc. mniejsze niż przed rokiem, kiedy to w analogicznym okresie przychody firmy wynosiły 58 mld dol.

Najnowszych wyników trudno nie nazwać historycznymi, ponieważ dla Apple’a jest to pierwszy kwartalny spadek sprzedaży od 2003 roku.

A wszystko przez iPhone’a i jego rozczarowującą sprzedaż. W minionym kwartale Apple sprzedał „tylko” 51,2 mln iPhone’ów, a więc o 16 proc. mniej niż w tym samym okresie przed rokiem, kiedy firma sprzedała 61 mln smartfonów.

Co ciekawe, taki roczny spadek sprzedaży iPhone zanotował po raz pierwszy w swojej blisko dziewięcioletniej historii.

Ale nie tylko iPhone sprzedał się poniżej oczekiwań. Sprzedaż iPadów spadła o 19 proc. i wyniosła 10,3 mln sztuk, a komputerów Mac – o 12 proc. do 4 mln egzemplarzy.

I choć analitycy już od jakiegoś czasu ostrzegali, że II kwartał fiskalny 2016 roku może przynieść rozczarowujące wyniki finansowe Apple’a, to giełda i tak zareagowała: akcje firmy z Cupertino spadły aż o 7,91 proc do 96,10 dolara.

MK

Powiązane tematy

Komentarze