Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Lobbing na najwyższych szczeblach? Była komisarz KE doradza Uberowi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 maja 2016, 11:03

  • 0
  • Powiększ tekst

Amerykańska firma Uber, która dzięki aplikacji na smartfony oferuje tanie przewozy osób, ogłosiła powołanie swojego komitetu doradczego, w skład którego weszły osobistości z różnych krajów, w tym była unijna komisarz z Holandii Neelie Kroes.

Neelie Kroes była w latach 2004-14 członkinią Komisji Europejskiej, najpierw odpowiedzialną za konkurencję, a potem za agendę cyfrową. W roku 2014 głośne stało się jej poparcie udzielone Uberowi, któremu belgijski sąd nakazał częściowe zaprzestanie działalności. Komisarz powiedziała wówczas, że jest zbulwersowana orzeczeniem i oceniła, że "chroni ono kartel taksówkarzy".

Uber poinformował na swym blogu, że w tym tygodniu doszło do pierwszego posiedzenia nowego "komitetu doradczego w sprawach polityki publicznej" z udziałem m.in. Kroes. Ma się on spotykać dwa razy do roku i doradzać Uberowi w sprawach m.in. przepisów prawnych i wizerunkowych.

Wśród ośmiu członków komitetu, których nazwiska podano do wiadomości, jest też były minister transportu USA Ray LaHood, były premier Peru Robert Danino, były szef australijskiego urzędu ds. konkurencji Allan Fels oraz saudyjska księżniczka Rima.

Szybka ekspansja Ubera w wielu krajach świata wywołuje kontrowersje, ponieważ tradycyjni taksówkarze zarzucają firmie nieuczciwą konkurencję. Niektóre miasta wprowadziły u siebie zakaz działalności amerykańskiej firmy.

(PAP)

Czytaj także: Uber osiągnął ugodę z kierowcami. Wypłaci im nawet 100 milionów dolarów

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze