Informacje

Fot. Freeimages/Nimalan Tharmalingam
Fot. Freeimages/Nimalan Tharmalingam

Rząd ma nowy pomysł na pomoc „frankowiczom”. Jaki?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 6 maja 2016
  • 12:48
  • 8
  • Tagi: Andrzej Duda biznes finanse frankowicze frank szwajcarski gospodarka kredyty we frankach szwajcarskich pomoc finansowa
  • Powiększ tekst

Prawdopodobnie już nie przewalutowanie kredytu, lecz możliwość odzyskania części kosztów pożyczki lub całkowitą z niej rezygnację – z najnowszych doniesień wynika, że właśnie tak przedstawiają się nowe plany polskiego rządu na pomoc „frankowiczom”.

Agencja Reutera podała, że rząd PiS aktualnie rozważa wycofanie się z dotychczasowej koncepcji pomocy osobom zadłużonym we frankach szwajcarskich, która zakładała zmuszenie banków do przewalutowania kredytów na polskie złote.

Agencja donosi, że w zamian pojawiła się nowa propozycja, a w zasadzie propozycje: możliwość odzyskania części kosztów pożyczki lub całkowitą z niej rezygnację.

Taki scenariusza nie potwierdza, ale również nie zaprzecza dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, który w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że prezydent w dotychczasowych propozycji się nie wycofuje, ale w kancelarii jednocześnie prowadzone są prace nad ustawą o pomocy dla „frankowiczów” i rozważanych jest kilka różnych opcji.

– To jest wciąż ten sam projekt. Pan prezydent nie wycofuje się z tego projektu, ale dopuszcza możliwości poprawek i modyfikacji – podkreślił Magierowski niejako w odniesieniu do powyższych informacji.

– Na tym etapie nie wyciągałbym zbyt daleko idących wniosków, ponieważ nie ma jeszcze żadnych konkretnych propozycji zmian w tym projekcie – dodał szef biura prasowego Andrzeja Dudy.

Scenariusz zakładający możliwość przewalutowania kredytów wciąż jest więc realny, ale też wyraźnie widać, że początkowa koncepcja prezydenta może jeszcze zostać zmieniona.

Projekt z kampanii prezydenckiej

Prezydencki projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki" był zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Przewiduje przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie. Zakłada też trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Wyklucza wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

W opublikowanej w połowie marca opinii KNF oceniła, że skutki finansowe prezydenckiego projektu tzw. ustawy frankowej mogą "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy".

Po przedstawieniu stanowiska przez KNF w Kancelarii Prezydenta podjęto pracę nad nową wersją projektu. 8 kwietnia powołany został do tego celu specjalny zespół ekspertów. Dyrektor biura prasowego prezydenta Marek Magierowski mówił PAP, że jedną z rozważanych opcji jest większe rozłożenie w czasie kosztów, które musiałyby ponieść banki.

MK, PAP

>> Czytaj również: "Jest ryzyko, że kurs franka wystrzeli dużo wyżej niż obecnie"

Komentarze