Informacje

fot. Foter.com/Metropolico.org/CC BY-SA
fot. Foter.com/Metropolico.org/CC BY-SA

UniCredit sprzeda swoje udziały w Pekao SA? Prezes ZBP sceptyczny

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 maja 2016, 14:00

  • 1
  • Powiększ tekst

Choć w wielu krajach Europy banki sprzedają swe udziały w międzynarodowych grupach, na informacjach o sprzedaży przez włoski UniCredit udziałów w Pekao SA "nie należy budować szczególnie mocnej konstrukcji" - uważa prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Pytany o informacje na temat możliwości pozbycia się przez UniCredit udziałów w Pekao SA prezes ZBP przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że w całej Europie następują ostatnio zmiany właścicielskie w sektorze bankowym.

"Jest to następstwo tego, że w Unii Europejskiej wydano na restrukturyzację banków w okresie kryzysu ponad 1600 mld euro, z tego na rekapitalizację banków ponad 600 miliardów" - powiedział.

"W związku z tym rządy, powodowane sytuacją budżetową, żądają od swoich banków wywiązania się z tego, żeby spłacić niektóre zobowiązania" - dodał.

Stąd jego zdaniem, rozważanie sprzedaży jakiejś części międzynarodowej grupy finansowej jest w takiej sytuacji "rzeczą naturalną".

Czytaj także: Jan Kulczyk jednak żyje? Wicepremier tego nie wyklucza...

W przypadku sprzedaży przez UniCredit udziałów w Pekao SA byłaby to jednak, uważa Pietraszkiewicz, "niełatwa decyzja". "Jest to jeden z podmiotów najlepiej zarządzanych w całej grupie, najbardziej efektywny i o bardzo uznanej pozycji rynkowej, nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy" - ocenił.

"Myślę, że nie należy na tych doniesieniach budować jakiejś szczególnie mocnej konstrukcji" - dodał.

Prezes ZBP podkreślił zarazem, że Pekao SA, niezależnie od tego, kto będzie jego właścicielem, "będzie odgrywał bardzo ważną rolę w polskiej gospodarce".

W poniedziałek "Gazeta Polska Codziennie" napisała, że z uwagi na kłopoty na włoskim rynku bankowym UniCredit rozważa sprzedaż części swoich aktywów zagranicznych, w tym Banku Pekao.

W Polsce UniCredit jest w posiadaniu pakietu kontrolnego Pekao (50,1 proc.), drugiego co do wielkości polskiego banku o wartości blisko 20 mld złotych.

Polski bank przynosił Włochom stabilne i wysokie zyski. Dlatego większość analityków jest zdania, że jeśli dojdzie do transakcji, to UniCredit będzie raczej skłonny do sprzedaży części swoich udziałów.

Taka ewentualność zwiększyłaby prawdopodobieństwo zakupu akcji przez polski podmiot, bowiem - jak podkreśla "GPC" - na przejęcie całego pakietu stać byłoby tylko PZU, który zapowiadał konsolidację polskiego sektora bankowego.

W opinii Pietraszkiewicza w najbliższym czasie "możemy być świadkami różnych tego rodzaju informacji, płynących z różnych krajów, dotyczących grup finansowych w Europie".

(PAP)

Zobacz: We Francji benzyna na kartki! - to nie żart

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze